Декември е времето, в което правим равносметка за изминалата година. За да влезете с чиста съвест в новата година, трябва да помислите и за допуснатите грешки и да изчистите кармата си още сега.

Кармата на човек се формира през целия му живот. Тя може да бъде, както положителна, така и отрицателна. За да се отървете от кармата, трябва да осъзнаете прегрешенията си към момента.

Някои религии предоставят списъци със смъртни грехове, които по един или друг начин засягат кармата, например в православието те са седем, в будизма - десет, а в исляма - седемдесет и шест. Изчистването на кармата може да бъде веднъж на няколко месеца, прибягвайки до различни ритуали. Най-доброто време е новогодишната нощ, през която всеки мисли за своите грешки и постижения по един или друг начин.

ВИДОВЕ КАРМА И КАК ДА Я ИЗЧИСТИМ

Санчита – обща карма;

Прарабдха – най-новата карма, която ще се прояви в близко бъдеще;

Криямана – карма, образувана в резултат на текущи действия;

Агама – следствие от това, което човек възнамерява да направи в бъдеще.

В зависимост от това на кого се пада, кармата се дели на още няколко вида.

Тя може да бъде семейна – на седем поколения.

Карма-сая или любов, тя е скрита между мъж и жена и лична, такава, която се проява чрез физически заболявания.



Паричната карма е лична, но винаги се разглежда отделно, тъй като е от голямо значение за благосъстоянието на човек в материален план.

ЗАЩО Е ВАЖНО ДА ИЗЧИСТИМ КАРМАТА? 

 

Изчиствайки кармата, човек неутрализира последствията от своите лоши и несправедливи действия в миналото. След очистващите ритуали ставаме по-спокойни и по-мъдри, а душата намира мир.

Изчистването на кармата на Нова година е особено важно, тъй като всичко лошо автоматично остава в миналото. Така човек подсъзнателно отваря нова страница в живота си, отказвайки да пренесе предишни неуспехи в Новата година.

Новогодишни ритуали за изчистване на кармата

Аскетизъм

Докато изчиствате кармата, трябва да се откажете от това, което ви е наистина скъпо. Най-честата практика е да се откажете от любимите си храни, но това е твърде трудно или неблагоприятно за здравето, затова можете да опитате чрез други методи – например да се откажете от музиката или секса.

Периодът, през който се поддържа аскетизмът, се избира от самия човек. Това може да бъде един ден или две седмици. Извършвайки ритуала до 31 декември включително, можете да се отървете от повечето негативни нагласи на личната карма и да се освободите от отговорност за миналото.

Ритуал с храна

Този метод е подходящ за тези, които искат да изчистят не само своята, но и родовата си карма. За индийския ритуал ще ви трябват няколко неща: две нови чинии, бяла свещ и пакет ориз.

Снимка: Unsplash/Enrique Macias

Станете рано сутринта, вземете душ и облечете чисти дрехи. Оставете ориза да се свари. Докато се подготвя, прочетете над него утвърждения или молитви, въз основа на вашите вярвания. Не забравяйте, че не можете да опитате ориза. Когато водата заври, поставете зърната върху чиста чиния и я поставете пред свещта. След 5-10 минути прехвърлете ориза във втора нова чиния. След това вземете свещта в ръцете си и кажете: „Каня членовете на моя клан да дойдат и да вземат тази храна.“ Оставете ориза върху ястието, докато свещта изгори, и след това го прехвърлете в обикновена чиния – не можете да ядете от ново ястие .

За тези, които не са готови да извършват пълноценни ритуали, има други начини за почистване на кармата.

 

Ето още няколко лесни начина да се отървете от лошата карма:

Преразгледайте мисленето си и подредете мислите и нагласите си.
Промените нагласата си от „Справям се зле“ на „Справям се страхотно“. Трудно е, но позитивното мислене ще ви помогне да се отпуснете и да сте благодарни за това, което вече имате. 

Снимка: iStock

Почистете душата си.

Не натрупвайте негодувание, опитайте се да простите на всички недоброжелатели и мислено се извинете на онези, на които вие сами бихте могли да навредите;

Не забравяйте да облагородите и почистите тялото и пространството си.

Почиствайте всеки ден и се грижете за себе си, за да влезете в новата година в страхотно настроение;

Правете добри дела и не очаквайте нищо в замяна – дори и най-малката безкористна постъпка, например: отстъпване на мястото в градския транспорт, помощ при носенето на тежка чанта.