При съхранението на хранителните продукти под влияние на кислорода и слънчевата светлина съдържанието на витамини тяхпостепенно намалява. Това се отнася в най-голяма степен за витамин С, който е най-чувствителен и най-лесносе разрушава при въздействието на кислорода. В по-малка степен се засяга и витамин А. През лятото трябва да бъдем особено предпазливи по отношение на съхранението на хранителните продукти, поради високите температури на въздуха, които допринасят за по-бързото разваляне на храните, а оттам и до увеличаване риска от инфекции при децата.
Ето защо е необходимо да спазвате следните правила, за да бъде храната пълноценна и полезна за детския организъм:
1. Съхранявайте зеленчуците на хладно и тъмно!
За по-дълготрайно съхраняване за предпочитане е замразяването, при което витаминоразграждащите ензими са инактивирани.
2. Измивайте зеленчуците и плодовете на течаща вода!
Не накисвайте зеленчуците и плодовете във вода, а ги измивайте под течаща вода, преди да ги нарежете. Така ще намалите загубата на витамини. Не ги мийте с прекалено топла вода, защото високата температура убива голяма част от пълноценното съдържание на продукта.
3. Не оставяйте листата, грудките и корените да киснат!
Измивайте ги обаче старателно на течаща вода.
4. Задушавайте зеленчуците с малко вода!
Водата отнема голяма част от ценното съдържание на храната. Винаги покривайте съда с капак. Още по-добре е да задушавате зеленчуците и варите на пара. Това ще благоприятства запазването на витамните и останалите ценни хранителни вещества.
5. Не дръжте остатъците от храната на стайна температура!
Остатъкът от приготвеното ядене е най-добре да се съхранява в хладилник не повече от 24 часа или да се замрази във фризер.