22 март е Световен ден на водата. Повод да си напомните да пиете повече вода от днес! Къде обаче хората плащат най-много за вода по света? А у нас?

Цената на чистата вода, до която в България имаме лесен достъп, може да варира значително в зависимост от фактори като географско местоположение, инфраструктура, водоизточници и местни икономически условия. Районите с ограничени ресурси на чиста вода или тези, които силно разчитат на технологии за обезсоляване или пречистване на водата, имат по-високи разходи. 

Водата поскъпна в почти цялата страна от началото на 2024 г.

Рекордът за цена на водата у нас държи град Разград, сочи доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране. Там вече водата струва над 6 лева за кубичен метър.

Следват Силистра, Варна, Шумен и Търговище. А най-евтина е водата в Троян, Благоевград, Пловдив и Пазарджик.

В София промяна в цената на водата няма.  

Всички сме чували, за региони, които са изправени пред недостиг на вода. Там често се инвестират повече ресурси в управлението и опазването на водите, което допринася за по-високите цени. 

Къде е най-скъпата вода в света?

Сингапур

Градът държава е с ограничени ресурси на чиста вода и разчита в голяма степен на обезсоляване и рециклиране, за да задоволи нуждите на хората за вода, сочат данни от януари 2022 г. Разходите за производство на чиста вода в Сингапур са относително високи в сравнение с други страни, което води до по-високи цени на водата за потребителите.

Страни от Близкия изток

Страни като Обединените арабски емирства, Катар и Кувейт са изправени пред недостиг на вода поради сухия си климат. Те инвестират значително в инсталации за обезсоляване за производство на чиста вода от морската, което допринася за по-високите цени за потребителите.

Австралия

Някои части на Австралия, особено в сухите региони, са изправени пред недостиг на вода и разчитат на обезсоляване и рециклиране на вода, за да допълнят доставките на прясна вода, особено по време на периоди на суша.

Северноевропейски страни

Въпреки че не се дължи непременно на недостиг, страни като Дания и Норвегия имат относително високи цени на водата. Това отчасти се дължи на високите разходи за поддръжка на инфраструктурата и инвестиции в системи за пречистване и разпределение на водата.

Острови

Отдалечените или изолирани общности, като острови или селски райони с ограничен достъп до източници на чиста вода, могат да понесат по-високи разходи за транспортиране на вода, пречистване и поддръжка на инфраструктурата, което води до по-високи цени на водата.

Кои са най-скъпите бутилирани води в света?

Цените на най-скъпите бутилирани води в света могат да варират значително в зависимост от фактори като марка или пък опаковка. Ето няколко примера за някои от най-скъпите бутилирани води и техните приблизителни цени:

Bling H2O е известна със своята луксозна бутилирана вода с кристали Swarovski върху бутилката. Цените за бутилка варира от около 40 долара до няколкостотин долара за бутилка, в зависимост от милилитрите и дизайна на опаковката.

Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani е създадена в чест на 90-ата годишнина от смъртта на италианския художник Амедео Модилиани. Представен е в 24-каратова позлатена бутилка и е продадена на търг за цена над 60 000 долара.

Водата Fillico е японска марка, която произвежда бутилирана вода, украсена с кристали Swarovski и декоративни мотиви. Цените за бутилки за вода Fillico могат да варират от около 100 до над 300 долара.

Вода Kona Nigari се добива от дълбоки океански води край бреговете на Хавай и се предлага на пазара като богата на минерали вода с предполагаеми ползи за здравето. Цените за бутилка Kona Nigari могат да варират от около 10 до 20 долара.

Минерална вода Lauquen Artes е от Патагония, Аржентина и се предлага на пазара като луксозен продукт поради девствения й източник в планините Андите и уникалния минерален състав. Цените за бутилка Lauquen Artes могат да варират от около 20 до 50 долара.

Svalbarði Polar Iceberg се получава от разтопени айсберги в Северния ледовит океан близо до Свалбард, Норвегия. Рекламира се като една от най-чистите води на Земята и се продава в стъклени бутилки с коркови тапи. Цените за бутилка Svalbarði могат да варират от около 80 до над 100 долара.

Интересни факти за водата

10 страни, в които достъп до чиста и годна за пиене вода почти няма:

  • Хаити заради недобра инфраструктура;
  • Йемен заради тежка хуманитарна криза;
  • Индия заради замърсяване на водата;
  • Нигерия заради промишлено замърсяване;
  • Бангладеш –  има милиони хора, които разчитат на тръбни кладенци за питейна вода;
  • Демократична република Конго - заради недобра инфраструктура и болести, предавани по вода;
  • Камбоджа в селските райони;
  • Етиопия в селските райони;
  • Пакистан заради промишлени отпадъци;
  • Сомалия заради сушата.

Какво ще се случи с тялото ни, ако 10 дни няма досег до вода?

  • Тялото не може да поддържа своя баланс на течности, което води до загуба на телесни течности чрез изпотяване, уриниране и дишане;
  • Увреждане на органи, като бъбреци, черен дроб и мозък;
  • Влошаване на електролитния баланс в тялото – натрий, калий и хлорид, са от решаващо значение за нервната функция, мускулната контракция и поддържането на баланса в тялото;
  • Увеличаване риска от камъни в бъбреците, инфекции на пикочните пътища и бъбречна недостатъчност;
  • Кожни заболявания като екзема и дерматит и увеличаване на риска от инфекции;
  • Нарушаване на когнитивните функции, което води до затруднения в концентрацията, паметта и вземането на решения;

Без вода тялото не може да функционира правилно, което понякога води до смърт.