Болезнените спомени и емоционални травми в детството могат сериозно да разстройват живота ви и като възрастни. Чувството за вина и събеосъждането се връщат бързо от миналото. За да се предпази човек в настоящето от болезнената емоция, има нужда от поддръжка от мъдър и доверен приятел или от специалист. От задълбочени разговори може да видите как събитията се развиват отново. Използвайте логичния си ум и преоценете чувствата си, т.е. осъзнайте какво виждате с очите на разума. Вероятно ще погледнете на нещата отгоре, което е доказателството, че се противопоставяте на някогашните емоции.
Например един детски спомен от деня, в който са ви се присмивали съучениците, когато сте били изправени пред всички, може да се превърне в ужасен и болезнен спомен, който може да ви създава затруднения като възрастни да говорите пред аудитория. В този случай реалността е била приета крайно неприятно - всички се смеят и никой не ви подкрепя. За преодоляване на подобен негативен спомен американският психотерапевт д-р Роналд Александър съветва да се погледне обратно на този момент. Да си спомните, че поне едно дете е казало да спрат да се смеят, или учителят е смъмрил, тези които са се смеели. След като извикате обратно в съзнанието си неприятния инцидент, който не е изцяло негативен, може да изтеглите сила от спомена за тези, които са ви защитили и са ви помогнали.
Не позволявате на болезненото минало да ви държи в състояние на потиснатост.
Спомнете си положителните аспекти и ги използвайте да ви дават кураж. Умът има изключителен капацитет да съживява емоциите отново и отново всеки път, помислите ли за тях.
Ако затворите очи и си представите себе си, стоящи на брега на езеро, щастливо хвърлящи камъчета, с любими около вас хора, вие веднага възстановявате чувствата на любов, доволство и детска сигурност.
Използвайте тази безопасна и разумна памет срещу емоционалната болка, от която сте се чувствали несигурни и необичани.
И в професионалната реализация, човек има нужда от себеусещане за уникалност, креативност, без страхове в своята значимост. Чрез психотерапевтична помощ може да се възстановят "великите" моменти от личния живот. Може да се трасира нова невронална мрежа, като се изберат положителните моменти на спокойствие, одобрение и любов и да се "препрограмира” системата от вярвания и приемането на себе си. Връщането към здравословните спомени може да се използва като противодействие срещу себеосъждането и чувството за виновност.
Способността да си спомняте поздравленията, одобренията, уважението и любовта по всяко време се отразява на имиджа
и утвърждава чувството, че сте талантливи, креативни и специални, а всеки човек заслужават тази оценка.