Опипване на уплътнения в гърдите и поява на обриви с набръчкване на кожата около зърното е основание да се направи консултация с лекар.
Млечните жлези нормално имат зърнеста структура. Повечето неравности в тях са безобидни, подвластни на месечните хормонални промени в женското тяло. Размерът им също се променя под влияние на динамиката на женските хормони. Наличието на значително количество мастни клетки в млечните жлези задържа редица токсични вещества в тях. Много бучки са доброкачествени. Премахват се с лека операция.
Жлезистата тъкан на гърдите лесно се променя от травми, от директно излагане на силно слънце и от редовно носене на сутиен с метални банели.
Дали уплътненията са признак на рак на гърдата
може да каже само специалист (мамолог, гинеколог или хирург), след изследване с ехограф
и мамограф, а когато е необходимо и след извършване на биопсия. Ако има "находка” в мамограмата, без паника! Това все още не означава, че имате рак.
Как жените да преглеждат гърдите си:
-С дясната ръка се преглежда лявата гърда и обратно.
-Под душа с лек натиск насапунисана длан се прекарва върху цялата гърда.
-Продължава се върху подмишничната ямка на вдигната ръка.
Проверете има ли обезпокоителни подутини,
неравности и болезнени участъци. Най-достоверни са промените в гърдите на 14-я ден от началото на мензиса, т.е. седмица след приключване на цикъла. Особено внимание обърнете на горния външен квадрант на гърдата към подмишницата.
Самопреглеждането на гърдите може да се направи в легнало положение от периферията към центъра с плъзгане на събраните пръсти на дланта в кръг.
Обезпокоителни са плътни бучки с неравна форма,
болки в гърдите, набръчкване на кожата около зърното (портокалова кора) с изместване на зърното, както и отделяне на секрет, необичайно до този момент.
Поддържането на нормална физиология и добра форма на гърдите включва разтриването им с по-груба хавлия или четка от естествен косъм в края на хигиенния душ, както и обливането им с хладка вода.
Стресът се отразява на женските полови хормони и влияе върху физиологията на гърдите. Ползотворен ефект имат медитацията, упражненията за раменния пояс и особено плуването.
Още по темата може да прочете в следните постове:
Генетиците знаят за гените на рака на гърдата, познати като BRCA1 и BRCA2.
Проблеми с гърдите се появяват по-често при жени, които са имали аборти, не са раждали и не са кърмили.
Ако има "находка” в мамограмата, без паника! Това все още не означава, че имате рак.