Омазнен черен дроб е състояние характеризиращо се с натрупването на излишни мазнини в черния дроб. Наличие на определено количество мазнини е нормално, но твърде много може да се превърнат в сериозен здравословен проблем. Черният дроб е вторият по големина орган в тялото. Той помага за преработката на хранителни вещества от храни и напитки, филтрирайки вредните вещества.
Защо натрупването на мазнини в черния дроб е опасно?
Повишаването на мазнините в черния дроб е основен фактор за кардио-метаболитни заболявания, увеличаващи риска от сърдечно-съдови болести, диабет, цироза и хепатоцелуларен карцином (най-разпространеният вид рак на черния дроб). Натрупването на триглицериди в чернодробните клетки се свързва с редица компоненти на т.нар. метаболитен синдром, който се диагностицира при едновременното наличие на поне два от следните рискови фактори:
- Високи нива на кръвна захар на гладно;
- Високи нива на триглицериди;
- Високо кръвно налягане;
- Ниски нива на „добър“ холестерол.
Наличието на тези рискови фактори е съпроводено от повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет от тип 2 и редица здравословни проблеми, включително с черния дроб.
Омазнен черен дроб и метаболитен синдром
Всяко едно от проявленията на метаболитния синдром е толкова взаимосвързано с омазняването на черния дроб, че за неалкохолната стеатоза се говори като за „чернодробно проявление на метаболитния синдром“. Високата концентрация на триглицериди в чернодробните клетки може да доведе и до директно увреждане на самия орган, преминавайки през четири основни фази:
- Омазнен черен дроб: Има натрупване на излишни мазнини. До голяма степен безвреден, ако не прогресира допълнително;
- Стеатохепатит: Черният дроб се възпалява и подува, което води до увреждане на тъканта му;
- Фиброза: На местата на увреждането се образува белег;
- Цироза: Тъканта на белега постепенно замества здравата тъкан. Това води до забавяне на неговите функции и дори може да причини пълното им спиране. Цирозата е предпоставка за чернодробна недостатъчност и рак на черния дроб.
Какви са симптомите на омазнения черен дроб?
Омазнен черен дроб симптоми
Хора с неалкохолна стеатоза често нямат оплаквания до момента, в който заболяването не прогресира до следваща фаза. Поради тази причина, при наличието на повече от един симптом едновременно е от голяма важност да се обърне внимание мигновено.
Някои от симптомите свързани с омазнен черен дроб:
Къде боли черен дроб?
- Коремна болка или усещане за тежест и пълнота в горната дясна част на корема;
- Гадене, загуба на апетитили бърза загуба на тегло;
- Жълтеникаво оцветяване на кожата или бялото на очите;
- Натрупване на течност в корема или подуване (оток) на краката;
- Постоянна умора и чувство за слабост;
- Тъмен цвят на урината или бледи изпражнения;
- Гадене или сърбяща кожа;
- Уголемяване на гърдите при мъжете;
- Мрежовидни струпвания на кръвоносни съдове под кожата;
Как се диагностицира състоянието?
За да се постави диагноза „затлъстяване на черния дроб“ се преглежда медицинска история и се правят определени тестове.
Снемане на анамнеза – вашата медицинска история
При подозрения за стеатоза на черния дроб, лекарят вероятно ще ви зададе въпроси относно:
- Семейна медицинска история, включително случаи на чернодробни заболявания;
- Вашата алкохолна консумация и други аспекти от начина на живот;
- Заболявания, от които страдате или сте се възстановили;
- Лекарства, които приемате, включително хранителни добавки;
- Наскорошни промени в здравословното ви състояние.
Задължително споделете с лекаря си, ако страдате от умора, загуба на апетит или други необясними/внезапно появили се оплаквания.
Физически преглед
Лекарят може да приложи натиск или палпация (опипване) на коремната област, за да провери за уголемяване на черния дроб, причинено от възпаление. Този подход невинаги е достатъчно информативен, тъй като не е задължително възпалението да води до подуване на органа.
Кръвни изследвания
Медицинско лице може да назначи тестването на чернодробните ензими аланин аминотрансфераза (АЛАТ) и аспартат аминотрансфераза (АСАТ). Повишените чернодробни ензими са признак за възпаление на черния дроб, като омазняването е само една от възможните причини за това. Ето защо тяхното изследване не може да послужи като самостоятелен метод за диагностициране на стеатоза. Ако резултатите са положителни за повишени чернодробни ензими, вашият лекар вероятно ще назначи допълнителни тестове, за да установи причината за възпалението.
Образна диагностика
Съществуват няколко метода за образна диагностика, които се използват за идентифициране на излишни мазнини и други нередности с черния дроб:
- Ултразвук
- Компютърна томография
- Ядрено-магнитен резонанс
Все повече навлиза употребата на т.нар. вибрационно контролирана транзиентна еластография (VCTE, FibroScan). Този уред използва нискочестотни звукови вълни за измерването на плътността на черния дроб и може да бъде от помощ за установяването на нередности.
Чернодробна биопсия
Чернодробната биопсия се счита за най-добрият начин за определяне на тежестта на чернодробното заболяване. По време на чернодробна биопсия специалист ще вкара игла в черния дроб и ще отстрани парче тъкан за изследване. Процедурата се прави с местна упойка. Този тест може да помогне да се определи дали имате мастно чернодробно заболяване и чернодробни белези.
Как се лекува омазнен черен дроб?
Кое е най-доброто лекарство за черния дроб – Хапчета за омазнен черен дроб.
Черният дроб е орган, който може да се регенерира. Тази уникална функция му помага да се възстанови при потенциално увреждане.
За изпълнението на тази задача е необходимо да му се помогне.
Понастоящем не са одобрени лекарства за лечението на омазнен черен дроб. В много случаи промените в начина на живот могат да помогнат за обръщане на повечето етапи на мастно чернодробно заболяване. Вашият лекар може да ви посъветва за:
- Редуциране приема на алкохол: Ако например консумирате алкохол в 5 дни от седмицата, то може да опитате да намалите до 1-2 пъти, без да увеличавате количествата;
- Балансирано хранене: С фокус върху ограничаването на транс мазнини и добавените захари, водещо до плавно понижаване на телесното тегло, е доказано ефективна стратегия. Ударните диети, водещи до драстично отслабване не се препоръчват, тъй като довеждат до влошаване на състоянието;
- Редовна физическа активност: За подпомагане резултатите от диетата, подобряване на инсулиновата чувствителности серумните липиди. Редовно изпълнение на упражнения (2-4 пъти в седмицата, по 25-35 мин) може ефективно да намали запасите на гликоген в черния дроб и така цялостното намаляване на мазнини в тялото да е в пъти по-ефективно;
- Прием на хранителни добавки: За контрол на холестерола, триглицеридите и кръвната захар, както и за облекчаване работата на черния дроб;
- Прием на омега-3 мастни киселини: Допринасят за понижаване нивото на триглицеридите в кръвта и по този начин могат да съдействат за намаляване на мазнините в черния дроб;
- Прием на витамин Е: В качеството си на основен мастноразтворим антиоксидант, витамин Е е потенциална добавка за управление на стеатозата;
- Прием на екстракт от силимарин (бял трън): Редица проучвания показват подобрение в чернодробната функция при хора със заболяване на черния дроб, приемащи добавка с екстракт от бял трън. Резултатите от тях подсказват, че билката може да намали чернодробното възпаление, ускорявайки възстановяването на органа.
Очаквайте трета част на Омазненият черен дроб: Изложени ли сте на риск след празниците?