Напоследък става все по-модерно бабите да отказват помощ при отглеждането на внуците. Най-често те са работещи или пък пенсионери, които искат да изживеят спокойно старините си, вместо да се натоварват с отговорната задача.

Една австралийска баба хвърли в смут и разгневи мнозина, заявявайки, че категорично отказва да помага в отглеждането на осемте й внуци.



Писателката Аврил Мур, която живее в Мелбърн, заяви, че макар да се радва на това, че е баба, тя много бързо е казала на трите си деца, че няма да може да се грижи за техните деца.

В случая на Аврил Мур става дума за целодневни грижи няколко дни в седмицата, докато родителите са на работа. В интервю за австралийското издание The Age бабата казва още, че не би искала да поема отново подобна отговорност.



„Като родители, голяма част от моя живот и този на съпруга ми беше посветен на отглеждането на собствените ни три деца и никой от нас не желае да поема отново тази отговорност“, пише Мур в становището си за изданието.



Мур успява да постави и друг важен въпрос за обсъждане – защо очакванията са само към нея, а не и към дядото на децата.

„Освен това се възмущавам от факта, че въпреки равностойното участие на въпросния партньор през тези години и сега, когато сме баба и дядо, очакването е, че само аз, по силата на моя пол, трябва по някакъв начин да участвам редовно в грижите за децата.“

Австралийската баба заявява, че макар прекараното време с внуците ѝ да е прекрасно, основната причина, поради която се „бунтува“ срещу тази идеология, не е равенството между половете, а това, че просто грижата за децата изисква много работа.

 



Според Аврил Мур тя не е единствената баба, която се възмущава от очакванията, които децата й имат към нея. Особено когато бабите биват критикувани от децата си, че не правят нещата по „правилния според тях начин“ и не спазват правилата, които родителите на децата са поставили.

Снимка: iStock



Оказва се, че в Австралия все повече баби и дядовци помагат в грижите за децата, особено на фона на повишаващите се цени и инфлацията.


Двама от всеки петима баби и дядовци с внуче под 13 години са осигурявали някакъв вид грижи за децата, като този процент става по-висок само ако най-малкото внуче е под 10 години, според проучването „Семействата в Австралия“ от 2022 г.

„Най-често бабите и дядовците осигуряват грижи за децата, за да подкрепят работата на родителите. Желанието на бабите и дядовците да общуват и да изграждат взаимоотношения с внуците и семейството е от основно значение за поемането на тези грижи за децата“, се казва в проучването.