Интервю с д-р Детелина Стоичкова
Неонатолог в МБАЛ „Надежда“
Мама, татко и аз: Родителски умения – какво е най-важно да знаят родителите относно грижата за новороденото?
Д-р Детелина Стоичкова: Нещата, които родителите трябва да знаят, са много. Препоръчително е за повечето родители да посещават училищата за родители. Тук в отделението също им обясняваме какво трябва да правят, като по-специално ние имаме повече контакти с майките. Първото и най-важно нещо е, когато детето се прибере вкъщи, хората които влизат отвън винаги да си измиват ръцете, защото кожата на бебето е много ранима и много чувствителна.
През първия месец най-важното е храненето на бебето. Режимът на хранене, трябва да е такъв, че детето да наддава около 200 грама на седмица през първите 3 месеца или по 800 грама на месец. Ако бебето е само на кърма, може да не се спазват стриктно часовете, а да се кърми при поискване. При всички случаи, ако майката не може да прецени и мисли, че детето не се храни добре или просто не е убедена в това, което изяжда - трябва да направи пробно кърмене, което протича така: както е облечено детето се мери, след това се кърми и след това отново се измерва. Разликата в теглото е поетата кърма. Хубаво е родителите да знаят приблизително какво количество кърма трябва да поема бебето, защото някои родители като знаят, че в родилния дом детето яде около 30 грама на третия ден и си мислят, че така трябва да яде до края. Почти всеки ден трябва да се увеличава с поне по 10 грама количеството на едно хранене. Така че някъде около 10-15 ден в зависимост от ръста и теглото на детето, то трябва да стигне до 100 грама на ядене.
Първата баня на най-спокойното бебе в света>>
Другото важно нещо, което трябва да знаят, е че температурата в помещението, където се отглежда детето трябва да бъде около 22 градуса. Температурата на водата за къпане на бебето трябва да бъде около 37 градуса, колкото и температурата на тялото. За къпането е необходим само един шампоан, който да се използва и за главата и за тялото. След къпане детето трябва да се подсуши добре, да се третира пъпчето, ако все още не е паднало - със спирт, за да може да изсъхне. Препоръчително е да се намаже с бебешко олио или тоалетно мляко в зависимост от сезона. Хубаво е да се знае, че температурата на самото дете е 37 градуса. Най точно се мери в дупето, като се маха половин градус. Освен това в първите дни, след като се адаптира в домашната обстановка, трябва да започне да се извежда и навън за 5 – 10 мин., за да се закалява.
Родителите трябва да са подготвени и запознати с преходните състояния, които се наричат адаптационен синдром. Могат да се появят хормонални обриви, понякога може да има и жълтеница, която да е в границите на нормата. Важно е родителите да имат добър контакт с личния педиатър на бебето и да му задават въпросите, които ги интересуват, той може да ги насочи най-добре.
Мама, татко и аз: Хранене и грижа за недоносеното бебе
Д-р Детелина Стоичкова: Всъщност недоносеното бебе обикновено ние го изписваме от болницата, тогава когато е в стабилно състояние и затова обикновено родителите нямат голям проблем. По-трудно е по време на престоя в болницата. Тогава по-трудно се захранват, понякога със сонди и т.н. Трябва да се знае, че за недоносеното бебе храната е по-различна. Кърмата е най-доброто нещо, ако майката има възможност. Но ако няма кърма, трябва да се даде специална храна за недоносени, която в по-малко количество съдържа повече калории, за да може по-бързо да наддава детето. Или ако кърмата е малко, трябва да се дохранва с такава храна, независимо на коя фирма е. Най-добре е храната, която е започната в родилното отделение да се продължи вкъщи. Според мен при недоносените деца трябва да има строг режим, а не да се храни при поискване. Часовете трябва да бъдат строго регламентирани. Ако бебето не може да изяжда достатъчно количество и не наддава добре на 3 часа, може да се промени на два часа или на два часа и половина да се храни, но трябва да се следи точно. Дори според мен, при недоносените, ако майката кърми, трябва да има кантар, за да знае какво изяжда бебето. Опитът ми и в тази болница и преди това, показва, че след като ние изпишем бебето, майката трябва много стриктно да следи какво количество храна поема детето. Проблемът е, че понеже стомахчето му е малко, то се засища от по-малко и все по-малко и когато дойде на контролен преглед се оказва, че бебето тежи по-малко отколкото, като е било изписано. Тогава се появява и жълтеница. Така че задължително трябва да има строг режим на хранене и бебетата които са по-малки трябва и през нощта да се хранят, докато се стабилизират и започнат да наддават нормално.
Експеримент: за мека кожа на сухо дупе>>
Мама, татко и аз: Какво да прави майката, ако бебето непрестанно иска да суче? А ако няма апетит?
Д-р Детелина Стоичкова: Всъщност бебето едва ли ще иска непрестанно да суче – по скоро, ако е неспокойно може да се успокоява със сукане. Според мен независимо от това, което се говори на родителите за кърменето, че е най-добре бебето да се кърми по всяко време, все пак трябва да се направи някакъв режим. Храненето по 20 пъти не е добре нито за майката, нито за бебето – стомахът на бебето има нужда от почивка и време за обработка на приетата кърма, и майката също има нужда от почивка. Обикновено, докато са още в нашата клиника, ние се опитваме да им създаваме някакъв режим на кърмене. Разбира се, това не трябва да бъде стриктно. Ако бебето се събуди половин час по-рано или по-късно и е гладно, трябва да се нахрани. Това е валидно дори когато става дума за бебе, хранено с адаптирано мляко. Не трябва да има строги часове, но не трябва да бъде и абсолютен хаос, защото няма да може нито майката да се грижи добре за детето, нито то да се чувства комфортно.
Майката, която къпе бебето си веднъж на 10 дни>>
През нощта бих посъветвала, ако детето се събуди да се нахрани, а да не му се дава вода, защото, за да се събуди то е гладно, а водата само ще удължи периода на плач, след това то може да не се успокои и ще трябва пак да се накърми, възможно е и да започне да повръща и се получава едно объркване. Така че, ако пък има много силно развит сукателен рефлекс, може да се даде някаква залъгалка, но да не се прехранва детето. Защото има случай, колкото го държи майката на гърдата, толкова да яде, но ако бебето не може само да прецени кога да спре после започва да повръща.
Всъщност аз нямам впечатление бебе да няма апетит. Може би по-малките бебета, особено недоносените по-бавничко ядат. В такъв случай може да им се помогне в началото, като майката предварително изцеди малко, за да може кърмата да потече по-лесно. Ако са на адаптирано мляко може да се даде биберон с по-голяма дупка, защото те нямат сила и се изморяват, не че нямат апетит. Освен това майките казват „Ами то не иска да яде”. Ако детето повече от един час след хранене, не иска да яде просто трябва да се дръпне брадичката, да се даде гърдата или да се сложи биберона и то дори, когато спи започва да яде.