Дъщеря ми ме удря, когато й забраня или не й дам нещо. Повтаря плесниците и ритниците, когато й кажа да не го прави. Говоря й много за удрянето, за болката, преструвам се, че плача, но спира да го прави само временно. Как да постъпя?

Тази ситуация е позната на много родители. Децата започват да проявяват агресия към роднини или други деца, дори да нямат личен пример за това в дома си. Още от около 2-годишна възраст малките сладурчета, които иначе радват мама и тате с ежедневни нови думи и изрази, могат и доста да ги притеснят със силни шамари. Проявата на агресия е етап от детското развитие, през който минават повечето деца и е типично за тази възрастова група. От тази гледна точка, не бива да се притеснявате, че с малчугана се случва нещо нетипично. За съжаление, някои периоди се превръщат в навици. Реакцията до голяма степен зависи и от възрастта на детето. При всички положения имате избор - да изчакате периодът да мине или да направите нещо по въпроса своевременно.

Какво да направим, когато детето ни удря?

Не го удряйте!
Това е първото и най-важно нещо, което не бива да правите. Не допускайте вашите нерви да вземат връх. Все пак се опитвате да научите детето си да не бъде агресивно и да не удря. Няма как да го постигнете, ако правите същото!

Снимка: Thinkstock

Вмести удар - прегръдка

 

Вмести удар - прегръдка
Следващият път, когато детето иска да ви удари, незабавно му отвлечете вниманието с нещо приятно - някаква игра, която харесва или любима играчка. Ако това не проработи – заменете удара с прегръдка. Може да хванете ръката на детето и да му покажете как да ви погали нежно по лицето. Включете игри с ръце – учете имената на пръстите (палец, показалец и т.н.), „Дай ми, бабо, огънче!”, песничката „Хей, ръчички!” захане ли да ви удари, поставете своята ръка срещу неговата и кажете „Дай ми пет!”. Измислете и други активности, с които да покажете на детето какво друго може да прави с ръцете си, вместо да удря.

Снимка: Thinkstock



Заявете ясно, че в дома ви не се допуска насилие

Казвайте „Ние не се удряме!” всеки път, когато детето го направи или заплашва, че ще го направи. Много често малчуганът не влага никакво чувство в това движение – не е нито изнервен, нито ядосан. Замахването е просто някаква реакция, която бои заменил и с друга, ако се сети. В такава ситуация това изречение и малко по-строг тон, който малкият да регистрира, биха проработили.

 

 

Разговаряйте за удрянето само когато детето е спокойно
Ако малчуганът е разстроен, понеже искате да му купите играчка, той изобщо няма да чуе думите ви. Докато плаче и пищи, изобщо не е подходящ момент да му обяснявате защо не е хубаво да удря. Когато е спокоен обаче, ще бъде доста по-отзивчив да ви изслуша и да вникне в думите ви. Обяснете му, че разбирате защо е бил ядосан, и че се опитвате да му помогнете да пребори чувствата си без никой да бъде наранен. По-големите деца трябва да бъдат изслушвани внимателно. Питайте ги за причините за тяхното раздразнение. Нека ви разкажат с подробности защо за тях е било важно да отидат на градина с розовата рокля посред зима. Със сигурност има обяснение, което е много важно за самото дете.Елиминирайте страничните дразнители.

Дали детето не е гладно или изморено?
Наблюдавайте внимателно дали действията му се повтарят в едно и също време и при едни и същи обстоятелства. Може би проявява агресия малко преди вечеря, защото е гладно. Тогава дайте му нещо малко за хапване, така че да утолите дразнещия глад, но не и да развалите предстоящата вечеря. Или пък става агресивно преди син? Може би трябва да изместите часа за лягане по-рано?

Ако удряш – няма награда
Имате право да не дадете на детето си бонбона или играчката, която иска, ако ви удря. С времето детето ще разбере логичното следствие – удрям – не получавам исканото.

 

Дайте си време за успокоение
Може да излезете от стаята, в която сте заедно, когато детето започне да проявява агресия. Или да му дадете време да се успокои, като го заведете в неговата стая.

Възрастният е възрастен, за да може да постави граница
Детето име тепърва да учи много, включително и как да управлява гнева си. То е първосигнално, поддава се на емоциите и реагира според инстинктите си. Удар с ръката е естествена и първична реакция. Възрастният е този, който трябва да каже докъде може да се простира тази агресия и ще съществува ли изобщо.

Може би просто търси внимание?
Ако цял ден сте били на работа, а детето през това време е било на ясла/детска градина/при баба и дядо, то ще се опита всячески да спечели вниманието ви, в момента, в който отново бъдете заедно. А шамарите и ритниците са един от неговите начини да направи това. И трябва да си признаем, че успява. Може това да ни кара да се ядосваме и да не е приятно, но детето ни има цялото ни внимание. Изходът от ситуацията е внимание на регулярни дози. Може би е трудно постижимо в нашето натоварено ежедневие, но не е невъзможно. Всеки ден измисляйте по нещо ново на детето, така че да провокирате различни емоции у малките палавници. Включвайте го и във вашите занимания, които започвате да вършите, когато се приберете. Така едновременно ще вършите своята работа и ще забавлявате детето.