Лоши навици не означава само цигари, алкохол и др. подобни. Навикът е и начин на живот. Той е част от нашите разбирания за света и живота, той е нашето поведение, мислене, разбиране и отношение. Във всекидневието си като родители трябва да бъдем особено предпазливи не само в начина си на общуване с детето, но и с другите хората от близкото и далечно обкръжение, с отношението, което демонстрираме към тях пред децата си и пред самите себе си.
Истината е, че вредните навици и лошите привички се придобиват лесно и почти неусетно. Но да се откажем, когато са станали част от ежедневието ни и сме свикнали с тях, е неочаквано трудно. Но пък каква по-сериозна и по-прекрасна причина да загърбим и да забравим за досадните вредни привички, от възпитанието на нашето дете. Мисълта за доброто и бъдещето на малкия човек до нас във всички случаи е мощен помощник в борбата ни срещу лошите навици, с които сме свикнали и които трябва да изличим от живота си.
Ето 7 лоши навика, върху които е добре да помислим (ако случайно сме се озовали в техен плен) и да загърбим завинаги:
1. Пристрастяване към технологиите
Мислите ли, че ще бъде кой знае колко трудно да намалим до минимум времето пред телевизора, работата и забавленията с компютъра, или дългите разговори и занимавки с телефона? Не забравяйте, че мъникът е като попивателна. Не му се сърдете, ако предпочита играта с таблета пред разходката. Най-вероятно грешката е във вас самите!
2. Нездравословното хранене, цигарите и алкохола
От съществено значение не само за възпитанието, но и за здравето на малчугана ни е да обърнем сериозно внимание на вредните си навици, като нездравословно хранене, цигари и алкохол. Ограничаването на захарта, сладките, шоколада и бонбоните е една голяма червена точка и за вас. А при детето е значим фактор в изграждането на общата култура и хранителните навици. И какво по-хубаво от това да се откажете от цигарите или, най-малкото, да ги намалите чувствително, в името на детето си, неговото здраве и бъдеще!
3. Фриволният речник
Не е зле да обърнем внимание и на речника си, особено на този, който употребяваме, когато сме ядосани. Обидните епитети и квалификации, псувните и нецензурните думи би трябвало да бъдат изтрити от речника и дори от характера ни.
4. Страстта към клюката
Би трябвало да сме наясно, че досадният навик злобничко да обсъждаме и критикуваме, да обсъждаме личността, навиците или действията на хора, които не присъстват си е чисто и просто клюкарстване, граничещ дори с клеветата. Навик, който също е сред нещата, които трябва да забравим, тъй като е изключително лош пример, когато на злословието стават свидетели децата.
5. Заседналият начин на живот
Говорейки за лош пример, но който сравнително най-лесно можем и трябва да изкореним, е заседналият, недостатъчно активен, начин на живот. Никога не е рано да се помисли за нов по-оптимален баланс между работа и почивка. И най-важното – в него да се вмести общуването с детето и най-вече запознаването и приобщаването му към природата.