Потребността от следобеден сън е индивидуална и се променя с възрастта. Обикновено най-малките на възраст около 1-2 години спят по два пъти на ден (сутрин и следобед). След навършването на две години необходимостта от сън през деня вече е по-малка, и времето за него са именно следобедните часове. От 3 до 5 години повечето деца продължават да поспиват следобед, някои го правят рядко, други обаче отказват. От значение е обаче да сме наясно дали нашето дете наистина няма нужда от тази почивка или оказва съпротива, за да демонстрира, че вече не е бебе.

Продължава >>

 

Как да разпознаете дали детето ви се нуждае от следобеден сън

• Белези, че детето няма нужда от следобеден сън – то е спокойно в края на деня, не капризничи и заспива без проблем вечерта. Следователно наистина няма потребност да "презарежда батериите” следобед.

• Белези, че детето има нужда от следобеден сън – привечер мъникът става лесно раздразнителен, сърди се за всичко, недоволства, не му се играе. Изводът: нощта не му стига за възстановяване на силите и има нужда от следобедна почивка.

>>

 

Как да накарате малчугана по-лесно да заспи следобед и да го върнете към стария навик:

1. Помолете детето да си легне, без да го принуждавате да спи на всяка цена

Децата имат нужда от преход между активност и почивка. Веднага след обедното хранене подканете детето да отиде в стаята си. В никакъв случай не му казвайте, че отива там, за да спи, а за да си поиграе с играчките или например да ви разкаже за новите си приятели от детската площадка. Помолете го да се отпусне на леглото, без да го насилвате да спи, а с молбата да си почине. Следобедният сън не бива да се превръща в повод за конфликт. Ако прекалено много настоявате детето да спи, то енергично ще ви се противопоставя, за да се наложи. От този сблъсък нищо няма да спечелите.

2. Създайте спокойна обстановка

Спуснете завесите, за да приглушите светлината. Не е нужно да става прекалено тъмно. В никакъв случай не се поддавайте на манипулациите на малкия хитрец да пуснете телевизора или любимото му филмче. Попейте му. Избройте имената на връстниците, с които обича да играе и че всички те вече спят. Същата тактика използвайте и с любимите му анимационни герои.