В сезона на зимнината и домашните благини, когато плодовете са натежали със сочна сладост и разпръскват райски благоухания навред, е най-подходящият момент да си откраднем по мъничко от тяхното узряло дъхаво блаженство.
Справедливо е да започнем с най-старата рецепта за приготвяне на домашно сладко от най-големия и есенен плод – слънчевата тиква. Ние обаче ви я поднасяме в по-съвременно звучене и в по-лесен вариант за приготвяне.
Запознайте се с нея – Рачел от тиква с ванилови шушулки >>
Като сме започнали с бостаните, нека не подминаваме предшественичката на тиквата – динята. Сладкото от динени кори има благородната мисия да съхрани божественото обаяние и аромат на този ангелски плод.
Една лъжичка от него в студените зимни дни е достатъчно да ни стопли и да ни върне частица от сладкия вкус на лятото. Вижте тайната на това вълшебство тук – Домашно сладко от динени кори >>
Продължаваме с не по-малко чаровните – медено сладките есенни плодове – крушите. Има един вид, наречен попска круша. Ако не я оставите да зрее до зимата, трябва да знаете, че тя е най-добрият сорт за приготвянето на сладко от круши.
Вижте как може да си го сътворите, ароматизирано с лавандула – Сладко от круши с лавандула >>
Подобно на сладкото от тиква – рачела – и конфитюрът от сливи има стар, едва ли не древен, произход. В най-различни варианти (сушена, печена на фурна, карамелизирана, варена) синята слива е най-често приготвяният за зимната трапеза плод.
Запознайте се с един великолепен Конфитюр от сини сливи с кардамон >>