В училищата на практика се забранява обсъждането на въпроси, свързани с различната сексуална ориентация и правата на ЛГБТИ общността у нас. Това бе прието с указ за обнародване на промените в Закона за предучилищното и училищното образование, подписан от президента Румен Радев. 

Последваха реакции от родители, учители, организации с различна цел и т.н. Защо на учениците няма да се говори за различна сексуална ориентация? Как е по света?

ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА НА ПРОПАГАНДАТА НА СЕКСУАЛНИТЕ РАЗЛИЧНОСТИ В УЧИЛИЩЕ – КОЙ КАКВО КАЗА? 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Различни организации - Асоциация на европейските журналисти - България, Фондация GLAS, Фондация „Билитис“, Организацията на евреите в България „Шалом“, Сдружение „Проевропейска мрежа“ (Фондация „Роми за демокрация“) излязоха с мнение, че текстовете в закона са „не просто дискриминационни, противоречат на Конституцията, Европейската конвенция за правата на човека и Конвенцията на ООН за правата на детето, но удивително приличат на мерки, предприети от авторитарния режим на руския президент Владимир Путин. 

Доц. Георги Лозанов, медиен експерт и Евгени Минчев, ПР експерт, гостуваха в студиото на „Тази сутрин“, където споделиха тяхното мнение за закона.  

  • „Проблемът с този закон е, че забранява нещо, дето го няма. Няма такава пропаганда!“ – доц. Лозанов.
  • „Не само в училищата няма такава пропаганда, а и в цялата публична среда. Българското общество е консервативно и даже има хомофобски нагласи, отколкото да провежда джендърска идеология. Когато забраняваш със закон нещо, което го няма, всичко можеш да наречеш пропаганда, защото няма реален предмет.“

Евгени Минчев, заради чиято снимка с председателя на ПП Възраждане наскоро социалните мрежи избухнаха, говори за родолюбие и мъжество. 

„Според мен пропагандата, която трябва да се води днес в училище, ако изобщо е позволено, тя трябва да бъде за внушаване и създаване на мъжество. Ако нещо трябва да се пропагандира, това е възпитание към родолюбие, към вяра и към мъжество.“ 

КАК Е ПО СВЕТА? 

Някои смятат, че е важно да се запази традиционната роля на училището. Други се опасяват, че това може да доведе до дискриминация и липса на толерантност към различните.

 

В много страни по света учениците се обучават за различна сексуална ориентация и полова идентичност като част от програмите за сексуално образование. В страни като Швеция и Нидерландия сексуалното образование включва теми за различни сексуални ориентации и полови идентичности. Целта там е да се насърчи толерантността и разбирането. 

В САЩ, Американската психологическа асоциация препоръчва училищата да бъдат безопасни и подкрепящи места за всички ученици. Като това включва тези с различна сексуална ориентация и полова идентичност3.

В някои страни, като Южна Африка се разработват специални учебни планове и материали, за да подкрепят учителите в преподаването на тези теми.

Включете се в анкетата. Какво е вашето мнение по въпроса. 

 

Трябва ли в училището да се говори за ЛГБТИ?