Симеон Сакскобургготски и внукът му Борис Търновски (син на покойния княз Кардам) посетиха Националния исторически музей за откриването на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, посветена на 130 г. от рождението на монарха.

Директорът на НИМ доц. Бони Петрунова откри изложбата в централното фоайе на музея. В своето изказване тя отбеляза, че цар Борис е една изключително интересна и според много историци противоречива фигура. „Много хора го хвалят, други го критикуват, но така или иначе той много достойно преживява своето царстване и е принуден да се справя с много и различни тежки проблеми на държавата“, подчерта тя.

Директорът на НИМ припомни, че когато цар Фердинанд I отстъпва престола в полза на своя син Борис III, държавата е в много тежко състояние след две национални катастрофи, с откъснати земи от нашата територия, след това влизаме във война, която никак не е лека и трябва да се вземе страна. „Който познава тази история или желае да се запознае с нея, има какво да види, има какво да прочете, за да види колко дипломатично, с колко предвидливост някои неща са се случили“, добави доц. Петрунова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Параскева Георгиева

 

За нея самата има две неща, които приема лично и които винаги повтаря, когато стане въпрос за управлението на този български владетел. „Едното е, че точно по негово време е разрешено на жените да гласуват и въобще да вземат участие в политическия живот. Ако не беше така, сега нямаше да имате пред себе си директор жена. А другото е присъединяването и връщането обратно на различни територии, откъснати от България насилствено с неправилни договори“, сподели тя. Въз основа на налагането на разумна и предпазлива външна политика, цар Борис III има безспорни заслуги за връщането на Северна Добруджа (или Южна Добруджа за Румъния) в пределите на българската държава през есента на 1940 година.

Снимка: Параскева Георгиева

„Цар Борис III неслучайно и абсолютно заслужено е бил наречен Обединител“, категорична е доц.Петрунова.

Снимка: Параскева Георгиева

Тя благодари за съвместната работа на председателя на ДА „Архиви“ доц. Михаил Груев и на директора на Политехническия музей д-р Екатерина Цекова. „Нашите съвместни усилия доведоха до тази наистина много интересна изложба, особено за хора, които се интересуват от документи от това време“, заяви директорът на НИМ.

Снимка: Параскева Георгиева

Експозицията съдържа значими за българската история оригинални документи, както и уникални предмети, накити, униформи и наградни отличия, както и фотографии, илюстриращи жизнения път на цар Борис III, неговата държавническа дейност и любовта му към природата, науката и техниката, са представени в хронологичен ред.

Снимка: Параскева Георгиева

“Около 400 хиляди души абсолютно спонтанно присъстват на погребението му… това е наистина нещо, което не става с укази… ако приемем, че някакъв процент от тях просто традиционно се покланя на бащицата-цар, то всички останали са дошли наистина, защото са го харесвали”, обясни директорът на Националния исторически музей.

Снимка: Параскева Георгиева

На откриването на изложбата присъстваха министърът на културата Найден Тодоров и министърът на туризма Евтим Милошев, бившия ректор на Софийския университет проф. Иван Илчев, доц. д-р Пламен Славов, секретар по културата и духовенството на Президента, български духовници.

Снимка: Параскева Георгиева

Симеон Сакскобургготски благодари на организаторите: Националния исторически музей, Държавна агенция „Архиви“ и Политехническия музей и сподели лични спомени като дете, когато цар Борис след тежък ден вечер е отделял време на децата си и това за тях е било като празник, предвид голямата му ангажираност.

Снимка: Параскева Георгиева

“Въобще ето, ние сме били заедно и това е било винаги голяма радост, защото той беше толкова зает, за сестра ми и за мен беше като подарък, ако влизаше вечерта в стаите ни да поговори с нас или да рисува и такива неща”, разказа Симеон Сакскобургготски.