Нургюл Салимова не успя да победи руската шахматистка Александра Горячкина, която спечели Световната купа в Баку.

След реми в първата партия двете се срещнаха отново. По-добрата победи и това беше Горячкина.

Играта беше особено драматична и продължи с часове. Салимова игра с белите фигури. Първия ход за нашата сънародничка направи Владимир Бакърджиев, от посолството на България в Баку.

Хиляди българи гледаха играта на живо на страницата на FIDE - International Chess Federation и я подкрепяха с позитивни коментари.

ШЕГИТЕ НА ЖИВОТА

Съдбата си знае работата - казваме често. И май наистина е така. Шега от живота или просто логическа закономерност, оказва се, че Нургюл Салимова се среща на финал не с противник, а с човек, който я вдъхновява.

"Любимата ми шахматистка всъщност е Горячкина".

Това споделя Нургюл в интервю за световната федерация по шахмат.

Ако Нургюл не беше победила украинката на полуфинала, на финала една срещу друга щяха да се изправят представителки на Украйна и Русия.

ПРИЗНАНИЕ ОТ НАЙ-ГОЛЯМАТА

Нургюл получи признание и от изпълнителния директор на CM Жужа Полгар.

Тя е и първата в историята, спечелила тройната корона по шахмат (блиц/бърз/класически), 12 медала от олимпиади (5 златни/4 сребърни), световен номер 1 на 15 години, преодоляла и бариерата между половете (1991 г.)

"Най-голямата история на Световната купа за жени през 2023 г. е ИМ Нургюл Салимова, само на 20 години, от България, която побеждава Анна Музичук, за да стигне до финала. Тя вече има гарантирано място в Турнира на претендентите. Нейна съперничка на финала ще бъде ГМ Горячкина от Русия."