6. Катедралата в Сиена
Катедралата в стария град на Сиена се слави с главозамайващо красивия си изваян до съвършенство покрив. Романската катедрла "Успение на Пресвета Богородица" се извисява от върха на хълма, разположен в центъра на град Сиена.
Тя е същински лабиринт от малки и тесни улички, вливащи се в раковинообразен площад в центъра – Пиаца дел Кампо – един от най-големите площади в света. Сградата е с формата на латински кръст. Интериорът и фасадата са декорирани с бял и зелено-черен мрамор, символизиращи белия и черен кон на основателите на града Синиус и Аскиус. По украсата на храма са работили известни майстори като Джовани Пизано, Донатело, Джан Лоренцо Бернини и др.
Венеция - приказка от лагуната >>
7. Музеят "Гугенхайм"
Сградата на световноизвестната художествена галерия е произведение на изкуството в истинския смисъл на думата. Изградена от варовик, стъкло и титаний, тя покрива площ от 3,25 хектара, спускаща се към реката на 16 м под равнището на останалата част от пристанището на град Билбао, разположен върху земите на баските в Северна Испания. В музея може да се видят творби от всички сфери на изкуството, създадени през последните 40 години на 20. век. Тук именно ще се насладите и на средновековния градски център.
За да се овладее индустриалното разрастване на града, е въведена нова урбанистична схема на развитие, допълнена от футуристични сгради и модерна система на метрото, като пристанищната дейност е изнесена изцяло на брега. През 1991 г. баските власти и фондацията "Гугенхайм" се споразумяват да изградят нов музей на името на фондацията, който да спомогне за възраждането на Билбао. В резултат през октомври 1998 г. музеят отваря врати.
8. "Света София"
"Света София" е едно от най-големите покрити архитектурни пространства в света. Поразително архитектурно постижение. "Света София" е бивша православна църква, намираща се в близост до синята Джамия в Истанбул. Оригиналната базилика е завършена през далечната 360 г., но през 532 г. изгаря до основи. Впоследствие е построена отново от император Юстиниан, за да се превърне в най-изящната християнска църква в Римската империя.
През 1453 г. "Св. София" става джамия и впоследствие към нея са поставени четири минарета, всяко от които добавяни от властващите султани. Доста от ценностите на църквата са разграбени през вековете, а кръстоносците през 13. век отмъкват дори резбованите позлатени врати, както и трона от сребро и злато. Оригиналните и обновените през Средновековието мозайки отдавна не съществуват, а най-изящната част от това, което е останало, може да се види в женските отделения. Дори в настоящото им състояние те притежават смайваща красота. Тук се намира и величествената фигура на Христос Вседържителя. През 1935 г. Кемал Ататюрк превръща църквата в музей.
9. Белият храм
Белият храм е издигнат през 1998 г. Това е най-посещаваното място в Тайланд от тогава до днес. Символ на рая, Белият храм или Ват Ранг Кхун е прелестна сграда с обагрена в снежно бял цвят фасада.
Това творение на човешкия гений няма равно на себе си и е уникално с външността си и излъчващото се от него очарование.
На входа му ни посреща в цялото си великолепие страж, който пази портата само за праведните.
Изящно изваяни от камък скулптурни композиции, изобразяващи митични същества и богове, езера, фонтани и градини заобикалят това съвършено произведение на изкуството.
Бяла приказка, която ни пренася в друго измерение.
Още от 30-те красиви, но забравени обекта 10/30 >>
10. Саграда Фамилия
Сред впечатляващото му архитектурно творчество, най-грандиозното постижение на знаменития Гауди е незавършената все още катедрала Саграда Фамилия.
От 1884 г. идеята за построяването на църква тотално завладява съзнанието на архитекта и не го оставя в течение на 16 години.
Саграда Фамилия притежава четири кули, всяка от които е над 100 м висока, а върхът й е покрит с цветна керамика. Каменните предверия на храма изглеждат сякаш са направени от капещ восък. Фасадата "Рождество" е най-завършената част на църквата на Гауди – с портали, които изобразяват вярата, надеждата и милосърдната любов.