Да си студент е хубаво. Млад си и купоните следват един след друг. Неслучайно наричат Студентски град българския Лас Вегас, софийския Sunny Beach или Града на греха.

Но все пак следването е свързано и с някои трудности. Трябва да се учи, а и са нужни немалко пари. Ето за какво.

ТАКСА vs. СТИПЕНДИЯ
У нас имате възможността да следвате чрез държавна поръчка или платено обучение. В първия случай една част от таксата се поема от държавата, а в другия всичко поемате вие. Таксите в държавните ни университети варират спрямо специалността и формата на обучение. Стипендиите за отличници в повечето случаи са точно колкото да покрият таксата.

В „Университета за световно и национално стопанство“ (УНСС) най-ниската семестриална такса за държавна поръчка е 231 лв. в направление „Икономика“, а най- високата е 335 лв. – специалности „Медии и журналистика“ и „Право“. Платеното обучение в този университет е почти двойно – от 578 лв. до 976 лв. Стипендии има и за тях се кандидатства всеки семестър. За отличниците стипендията е 120 лв. на месец, като има и допълнителна според успеха и дохода – 100 лв на месец. Таксите за изпитите в кандидат-студентската кампания на УНСС са 50 лв. за първи изпит, като записването за всеки следващ е 20 лв.

В най-стария университет у нас – СУ „Св. Климент Охридски“, таксите за държавна поръчка започват от 210 лв. (Администрация и управление), през 400 лв. във Факултета по математика и информатика (ФМИ) и стигат до 563 лв. за „Физика на ядрото и елементарните частици“ (на английски език). Има възможност за безплатно обучение през първата година във ФМИ, но това е само за пълните отличници на приемните изпити, което е доста трудно постижимо.

Платеното обучение варира от 556 до 3408 за медицина или фармация.

Стипендиите в Софийския са 150 лв. за отличници и 75 за успех под много добър. Изпитите в кандидат-студентската кампания струват по 30 лв.

Технически университет – София (ТУ) предлага една от най-ниските семестриални такси - 170 лв. за специалност „Мениджмънт на алтернативния туризъм“. Всички останали специалности струват по 350 лв. за семестър. Платеното обучение е съответно от 522 до 1320 лв.

Интересното в ТУ-София е, че тук има стипендия и за бащи (трябва просто да попълните декларация). И тук изпитите в кандидат-студентската кампания са по 30 лв.

В частния „Нов български университет“ (кв. „Овча купел“) обучението, разбира се, е само платено – 1300 лв. за семестър в почти всички направления от бакалавърска степен. НБУ предлага два основни вида стипендии – едната покрива семестриалната такса, а другата е точно половината от нейната стойност. Кандидатства се с ТОП тест (100 въпроса – по 10 от математика, български, физика и други основни дисциплини), който излиза 25 лв. и е валиден за всички специалности. Някои дисциплини (например театър) изискват и допълнителен практически изпит.

 

ОБЩЕЖИТИЕТО
Месечният наем за общежитие към УНСС е 37 лв. Всеки апартамент си има отделен електромер/водомер и тези разходи се заплащат отделно.

Общежитията на СУ са по 60-70 лв., като токът и водата са включени в цената.

Студентите в ТУ – София плащат от 38 до 80 лв. в зависимост от блока (първокурсниците и второкурсниците са в по-старите сгради). Консумативите се плащат отделно.

„СОЛЕНА“ ЛИ Е ХРАНАТА?
Обяд в студентски стол (например пилешка супа, кашкавал пане със зелена салата и палачинка за десерт) е около 2,20 лв., като рядко някой изисква документ за самоличност. Няма проблем студент от един университет да се храни в стол на друг ВУЗ.

Според мнозина най-добрите столове са номер 33 (зад чалга дискотеката „33“, вероятно единствената в света, кръстена на стол!) и този зад 53-ти блок.

Столът на НБУ всъщност си е ресторант с пазарни цени. Храната е доста добра, но пък супа и ястие струват около 10 лв.

„Манджа стрийт“ е улицата в Студентски град, където са съсредоточени много заведения за дюнери, сандвичи (около 3,50 – 4 лв.) и всякакъв друг фаст фууд. Храненето там определено не е здравословно, но пък на тази възраст кой мисли за това. Тъй като Студентски град не спи (по подобие на Ню Йорк, с извинение за сравнението) повечето от тези заведения са денонощни.

УЧЕБНИЦИТЕ
Всеки университет има библиотека, която е безплатна за неговите студенти. Когато преподавателите дадат списъка с учебници и литература, всички се втурват към библиотеката и само първите печелят.

Говори се, че някои преподаватели насърчават покупката на техни учебници, като това улеснява взимането на изпита, но на мен (студентка в УНСС) не ми се е случвало.

Цените на учебниците и помагалата са от 10 до 50 лв., като за един семестър може да се наложи да похарчите от 50 до 150 лева. Ако купите употребявани учебници, цената е наполовина.

Хубавото в НБУ е, че всички учебни материали са налични онлайн и не се налага купуването им.

Големият парадокс е, че в Студентски град има много дискотеки, но нито една книжарница за художествена литература. Има само магазини за канцеларски материали и фотокопиране.

ТРАНСПОРТ
Студентската месечна карта за градския транспорт (включително и метрото) в София е 21,50 лв. (стандартната е 50 лв.).

Таксито от центъра до Студентски е около 5-6 лева (а вечер 8 лв.), като при силен трафик е по-бавно от следната комбинация: метро до станция Г.М. Димитров и автобус 280.

Препоръчително е да си поръчвате такси през интернет или по телефона, защото така избягвате „копърките“, чиито цени са по-високи.

От Централна ЖП гара на всеки 10-12 минути тръгва маршрутка номер 5 (билетът е 1,50 лв.), която ще отведе вас и пълния ви с чисти дрехи сак право в Студентски.

Маршрутка номер 27 се движи по трасето Студентски – НДК – НБУ (Овча купел).

РАЗВЛЕЧЕНИЯ
В Студентски град повечето хора тренират във „Фитнес 33“. Една тренировка в него е 3 лв, а месечните карти са 30 лв. за мъже и 20 за жени.

Ако решите да се позабавлявате в игрална зала, то точно на „улицата на кафетата“ ще намерите Joy Station. Един боулинг с приятели там варира от 4 до 7 лв. на човек.

Едно от най-култовите кафенета е „Чадърът“ (повечето хора му казват „Ъмбрелата“). Намира се близо до УНСС и вероятно много любовни връзки са започнали именно там.

Вечер купонът е в „Клуб 35“ и в новопоявилия се Maison's. Много популярни са и чалга дискотеките „Плаза“ и „Клуб 33“, които от понеделник до четвъртък са с безплатен вход, а през уикенда се плаща 5 лв. (не е включена консумация). Една бира е поне 4 лв., а малкото уиски започва от 10. Стриптийзът се заплаща на песен и струва около 20 лв.