Джесика Лахей е педагог и журналист, който има зад гърба си дългогодишен опит в работата си с деца. В неотдавнашна статия, която публикува в New York Times, тя очертава някои основи насоки на поведение от страна на родителите във връзка с най-важните неща, които те трябва да знаят за децата си. Ние пък решихме да надникнем в нейните тайни и за да бъдем полезни на родителите, да ги споделим с тях:

1.Способностите на децата ви са много по-големи, отколкото си мислите

Според Джесика Лахей нашето дете не се нуждае постоянно от нашата помощ, за да завърже обувките си, да вдигне ципа на якето си, както и за извършването на цял куп други дейности. Истината е, че те искат да направят всичко сами. Родителите на малки деца добре познават отявлената съпротива, с която се срещат при опитите си да закопчаят копчетата на ризката на мъника си например. В такива случаи мъниците сбърчват недоволно нослета и демонстрират горещо желание да свършат работата сами. Според Лахей в реда на нещата е, още при първата проява на подобно желание за самостоятелност, родителят да се съобрази с него и да започне да учи детето си само да се справя с ежедневните задачки.

5 любопитни неща, които трябва да знаем за света на детето >>

 

2.Не прекалявайте с хвалбите

Факт е, че децата се нуждаят от одобрението на родителите си. Важното обаче е похвалите и добрите оценки да бъдат премерени, а не прекомерни и нереално завишени. Когато хвалим детето си твърде много, рискуваме да създадем у него неподплатено високо самочувствие, надскачащо собствените му възможности и умения, както и слаба воля. В желанието си да го стимулираме, ние му правим лоша услуга, която може да го нарани в бъдеще. Децата трябва да развият критичен поглед към собствената си работа, защото, според Лахей, благодарение именно на личните му високи изисквания, ще успее да развие много по-качествени способности и умения. Затова и нейният съвет е, когато децата ни идват при нас за одобрение, първо винаги да питаме тях самите за мнението им относно свършената от тях работа, и едва тогава да се изказваме и ние.

10 сигнала, че детето ви е разглезено >>

3.Ние обещаваме да не вярваме на всичко, което детето ни казва, че се случва у дома, ако вие обещаете да не вярвате на всичко, което детето ви каже, че се е случило в училище

Опитните учители добре знаят, че не всички деца пресъздават атмосферата и случилото се в училище по начин, отговарящ на действителността. Често пъти, за да оправдаят ниската си оценка от теста, някои малчугани прибягват към истории, в повечето случаи нямащи нищо общо с действителността, както и обратното – въображението им дори още по-голямо, когато трябва да обясняват пред учителя защо резултатът от изпита му е толкова нисък. Съветът на Лахей е родителите да общуват колкото се може по-често с детето и да посещават срещите в училище с техните преподаватели. Целта е да се изгради стабилна обратна връзка между учител – родител.

Как да се справите със стреса в училище? >>