За какво да се оглеждате в супера, ако започвате (или вече сте започнали) по-здравословен начин на живот:
Риба
Рибата е едно от малкото животни, които за разлика от останалите меса, с които се храним, не се отглежда с вредни химически съставки. Естествено става дума за морската риба, която преди да бъде уловена няма как да бъде тъпкана с каквото и да е, за да порасне по-бързо. В морето тя се храни предимно с вещества, които са много полезни за човека като минерали. Да не забравяме и полезния йод, от който организмът ни също се нуждае.
Кафяви морски водорасли
Ядивната форма на кафявите водорасли съдържа в пъту по-големи количесва полезни вещества, отколкото всеки един зеленчук, отглеждан на земята. В това число трябва да споменем йод, протеини, магнезий, минерали и омега-3 мастни киселини.
Гъби
Знаете ли, че гъбите засилват имунната ни система и помагат на организма да предотврати развитието на инфекции. Полезните вещества, които получаваме, хапвайки си гъби са много, но най-важни от тях са протеините и желязото. Освен това можем да бъдем сигурни, че в тях не се съдържат пестициди, защото това би убило спорите, които са необходими за развитието им.
Кокос
Всяка част от кокоса може да се използва като ценен източник на хранителни вещества, дори и черупката. От тях организма ни получава прилични количества мазнини и въглехидрати. По-важното е, че отглеждането им не изисква наторяването им със синтетични торове, които биха рефлектирали върху здравето. Изследвания сред хора редвно консумиращи кокосово масло открили, че те по-рядко имат проблеми със сърдечн-съдови заболявания. Кокосовото масло е един от малкот източници на лауринова киселина, която помага на имунната система да се бори с бактериални и вирусни инфекции.
Кресон
В последните години бързорастящият кресон се превърна от „храната на бедняците” в суперхрана. Защо? Последни изследвания сочат, че съдържащите се в него антиоксиданти борят успешно рака на гърдата и белите дробове. Плюс това получаваме огромни дози желязо – повече от това, съдържащо се в спанака. Хубавото при кресона е, че също не се отглежда с химически торове.
Диви горски плодове
Най-добрият вариант да си набавите големи количества антиоксиданти е сами да си наберете горски плодове, за които сте сигурни, че никой не е пръскат с химикали. Дивите ягоди и боровинките съдържат в себе си най-големи количества антиоксиданти. Оглеждайте се също и за черници и къпини.
Див ориз
Дивият ориз се отглежда от стотици години предимно в щатите Уисконсин, Мичиган, Минесота и в някои части на Канада, като се добива изцяло ръчно от местните жители. Див ориз вече може да се намери и в нашите магазини, и в случаите, в които той наистина е див, бъдете сигурни, че той е здравословен, защото в него не се съдържат химически торове. Какво още получавате от дивия ориз – протеини, фибри и витамин В.
Дивеч
Ако искате месо, което не съдържа хормони и антибиотици като повечето животни, отглеждани във ферми, то дивечът е вашата най-правилна опция. Елени, лосове и диви свине – тяхното месо съдържа по-малко калории, по-малко мазнини и дори по-ниски нива на холестерол.
Кленов сироп
Много диетолози силно препоръчват замяната на обикновената захар именно с кленов сироп. Може да подслаждате кафето и чая си с него успешно и вкусно. Освен това учените открили повече от 50 съставки в кленовия сироп, които борят някои видове рак и заболявания на сърцето.
Мед
Медът също съдържа скъпоценни антиоксиданти и често не случайно се използва като антисептично средство. С него също можете да подслаждате любимите си напитки като замените използването на вредната захар. Медът има и още един плюс пред захарта - нисък гликемичен индекс.
Ядки
Когато сте гладни и първата мисъл е да изядете най-мазния дюнер на света, сетете се за няколко ядки, които ще ви заситят бързо. Най-препоръчвани са кедровите ядки и орехите, които заедно с засищането на зверския глад, ще ви донесат важни аминокиселини и ще защитят мозъка, сърцето и костите ви.