„Научих се да меся козунаци още преди да се науча да си слагам спирала на миглите“, сподели откровено Ивайла Тодорова, по-позната в социалните мрежи като Ивайла Евтинджоса. „За второто все още има дни, в които не го умея хич, но пък с тестото се разбираме и ми се получава“, добавя тя и се включва със специална великденска рецепта в месечната тема на Ladyzone.bg - "Вкусен Великден".

Ивайла създава дигитално съдържание, а TikTok кариерата ѝ започва по погрешка. Случайно качва видео, монтирано за Instagram, в другата платформа и на сутринта се оказва, че се е сдобила със стотици хиляди гледания и нови последователи. Показва как може да се сдобиете с интересна визия срещу малко пари, а впоследствие и рецепти. 

Ивайла е кръстена на баба си Иванка по бащина линия. От нея се учи да приготвя курабийки с мармалад от сливи, още на 4 години.

Рецепта, без която никой Великден, за Ивайла и семейството не минава.

Снимка: Ивайла Тодорова

Ивайла обожава тестените вкусотии. Затова задължително прави такива със сливов мармалад. Курабийките с мармалад са й особено сантиментални, защото са първото й творение в кухнята, когато приготвя, когато е едва на 4 години.

„Връщат ми спомена за селското безгрижие, в което съм израснала“, сподели тя.

Козунак с мармалад или козунак с локум?

- И с мармалад, и с локум, и с шоколад, и със стафиди, и с шамфъстък… На всеки Великден правя от всички видове, за да подарявам на близки. А после имам нужда от санаториум и ТЕЛК заради болките в гърба и кръста. И от сериозна диета… Баба ми се научила да готви изкусно още съвсем малка, защото е била единствено момиче в къща с четирима братя в старозагорското село Шекер бунар, което днес е вече Сладък кладенец.

Старозагорска рецепта за курабийки с мармалад от сливи   

Снимка: Ивайла Тодорова

Необходими продукти:

  • 2 яйца;
  • 2 кафени чашки олио;
  • 2 кафени чашки кисело мляко;
  • 3 кафени чашки кристална захар;
  • кора на 1 лимон;
  • 10 г амонячна сода;
  • 1 ч. л. сода бикарбонат;
  • 500 г сливов мармалад;
  • 800 г брашно (по ваш избор)

Начин на приготвяне:

700 г от брашното се пресява в дълбока купа. Киселото мляко се смесва с двата вида сода, докато шупне.
Яйцата се разбиват заедно със захарта, олиото и лимоновите корички на пяна. Може на ръка, може и с миксер.
В средата на брашното се прави кладенче и се изсипват двете течни смеси. Бърка се с дървена лъжица, докато се събере. После се изсипва върху набрашнен плот и се замесва меко тесто. Добавя се останало брашно. Тестото не бива в никакъв случай да лепне, но трябва да е меко и еластично. Ако има нужда, прибавете и още брашно.

Разделя се на 3 топки. Всяка от тях се разточва с дебелина около половин см. Маже се с една трета от мармалада и се завива на руло. Всяко от рулата се реже на парченца с дебелина около 1 см. Нареждат се в тави, застлани с хартия за печене, задължително на разстояние едно от друго, за да не се съединят при печенето.

Курабийките се пекат на 180 градуса в предварително загрята фурна около 20-25 минути или до приятен златист цвят. Колкото повече престояват, по-пухкави и вкусни стават. 

В къщата на село, заедно с дядо си, малката Ивайла прекарва най-специалните мигове от детството си. „Още помня белосаните с вар градинки, пълни със зюмбюли, чугунената печка, уханието на току-що изпържени мекици, ковьора с коне на стената“, разказа Ивайла. Специалната съставка за великденските курабийки с домашен сливов мармалад, е индрише. Наричат сладките още и охлювчета заради формата, в която се приготвят.

„Аз съм проходила пред очите на баба ми Иванка, а след инсулта тя проходи пред моите. Не знам коя от двете ни се е радвала повече на другата“, с носталгия говори за своята баба, Ивайла. „После обаче разбрах, че този път, първите й крачки са били на път за оня свят и вече 20 години не сме заедно“, с тъга споделя тя. 

Любовта си към лалетата Ивайла също носи още от детството, защото дворът на къщата й винаги е бил изпъстрен с тези цветя.

„Малко хора знаят, че процесът на растеж при тях продължава дори след като са вече във вазата. Нуждаят се от малко студена вода, най-добре с кубчета лед в нея, подрязване на стеблата през 2 дни и някоя друга хубава дума. Едва ли ще красят великденската трапеза тази година, заради топлото време, но до тогава ще са цъфнали божурите ми, които също обожавам“, усмихва се Ивайла.

Как Ивайла евтинджоса боядисва яйца за Великден

От години Ивайла багри яйцата за Великден с каркаде. Единствено за червен цвят използва люспи от кромид лук.

„Важно е да сме разумни и с пазаруването на храна“, напомни Ивайла, защото все пак е популярна в социалните мрежи като Евтинджоса. „Смисълът на празника не е да бъде толкова богат на блюда, а на емоции“, каза тя. Ивайла отрича излишни пластмасови декорации, а залага на ваза със свежи клонки и цветя, разпръснати по покривката.

И докато тя се увлича по готвенето, същото не важи за мъжа до нея.
"За 12 години заедно веднъж се осмели да припари до котлона и да изпържи филийки, но пък от липса на подарени цветя не мога да се оплача… И за нищо друго да няма вкус, за жени и за букети, определено има."

Наскоро Ивайла сподели, че с мъжа й очакват бебе. За сега ежедневието им не се е променило, но тя е педант на тема ред и чистота.

„Още щом научихме пола на бебето, започвах да преорганизирам малката ни вселена за него“, призна отново с усмивка бъдещата майка.

Снимка: Ивайла Тодорова

Философията, която Ивайла ще продължи да изповядва за отглеждането на детето й е точно тази, която показва на своите последователи в социалните мрежи. Дори, когато бебето се роди, с мъжа й няма да залагат на скъпи детски мебели, нито на маркови дрехи. Затова и никога не се е срамувала да посещава магазини втора употреба. „Бих се срамувала, ако не съм стъпвала в библиотека“, добави тя.

„Аз съм от хората, които имат специална връзка с морето. Както обичам да се шегувам, ако не ходя редовно на море, обезателно ще трябва да ходя на психиатър“, смее се Ивайла.  

  • Защо боядисваме яйца на Великден? (СНИМКИ+ВИДЕО)
  • 10 безумни великденски традиции по света
  • Велики понеделник – кой има имен ден днес
  • 5 традиционни ястия за Лазаровден и Цветница
  • „Любовница“, салатата която със сигурност ще заобичате и вие (СНИМКИ)
  • Кога е Лазаровден през 2024 г.? Лазаруване и други традиции
  • Преди празниците: Коя храна може да доведе до трайни увреждания на мозъка (СНИМКИ + ВИДЕО)
  • 59 лв. за специален козунак и какви още цени ни чакат този Великден (СНИМКИ)
  • Жанина от Baking For Seven: Домашен козунак с квас се прави по-лесно! (РЕЦЕПТА + ВИДЕО)
  • Перашка, богова пита и още - забравените традиции и обичаи на българите за Великден