Тазгодишното издание на София Филм Фест се открива на 13 март с филма на режисьора Светослав Овчаров "Залог". История, която ни връща назад във времето на княз Фердинанд, министър-председателя Стефан Стамболов и майора Коста Паница. Личности, в чиито образи влизат актьорите Деян Донков, Захари Бахаров и Асен Блатечки. Двама от това звездно трио гостуваха днес в студиото на "Тази неделя", за да направят паралел между тогавашното и днешното време и как изкуството е преход между тях.

Кажете ни първо, героят, който играете във филма – Коста Паница, каква е приликата и каква е разликата между вас?

Асен Блатечки: Приликата е физическа. От снимките, които успях да намеря, наистина много си приличаме. Разликата е в годините - той си отива на 33, тогава е изпълнена смъртната му присъда, а пък аз в момента съм на 53. Но никой не се занимава с това във филма. Светослав Овчаров точно поради тази причина не ни даде имена на героите - аз играя майора, на Захара героят е министър-председателят, а на Динката е князът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Защо сте снимали тук на това място - в Ботаническата градина?

Деян Донков: Защото това място е създадено от самия княз Фердинанд. А по какво си приличаме - по това, че обичаме да обитаваме такива места. По какво се различаваме – по това, че аз съм просто артист изпълнител, а той е княз.

Не е малка разликата, но имате прилики, разбира се, визуални.

Деян Донков: Големият нос, сините очи... Това, което трябваше да направя като най-сложно беше да говоря на френски една голяма сцена тук, която снимахме с една актриса от Румъния. И аз с нея говорих на френски, това беше много трудно, защото аз въобще не знам френски и го учих по мелодията му и с преподавател. Но ме похвалиха и казаха, че съм се справил добре. Сега очаквам с нетърпение да чуя как звучи моя френски, тоест френският на княз Фердинанд.

Предполагам и си мисля, че може да се направи паралел с днешното време, защото става дума за заговора, който прави Коста Паница срещу цар Фердинанд и Стефан Стамболов и това е едно време, в което сме се делили на русофили и русофоби, като че ли и днес това продължава да е тема. Как бихте я коментирали през призмата на историята?

Асен Блатечки: Според мен никакъв паралел не може да става, защото такива хора, каквито са били тези тогава, аз в момента не виждам в нашата политика. Защото в крайна сметка Коста Паница, който общо-взето е разрушителят в този филм, той всъщност е искал да освободи Македония и да я приобщи към България. Докато Стамболов по чисто политически причини знае, че това не е било моментът тогава и оттам идва конфликтът между тях двамата. Но сега само се говори, а не се действа по никакъв начин. Просто в парламента някакви хора крещят, говорят по безобразен начин - махленски, просташки, тъпанарски. Тогава някак си ми се струва, че хората, които са се занимавали с политика, са били доста по-стойностни.

Деян Донков: Много любопитен и филм, и роля. Особено роля, филма не съм го гледал още ,но сценарият ме грабна.

А какво именно в сценария на филма най-много Ви впечатли?

Деян Донков: Най-много ме впечатли това, че трябва да се справя отново с една много сложна роля. Това е "Залог" между героя на Захари и на Асен Блатечки и да кажем, че княз Фердинанд е в опасност.

Влизайки много често в личности от историята, какъв трябва да бъде националният ни идеал? И защо като че ли го изгубихме с времето?

Асен Блатечки: Аз лично не виждам родолюбие. Тази дума, която вече не се използва. Общо-взето имам чувството, че сме забравили всичките си братя и сестри, които живеят из цяла Европа - в Украйна и Молдова до Албания има българи. За съжаление, хората сме много прости и не се учим от историята. Дори да я изучаваме, не си вадим изводите и всеки път продължаваме да правим същите грешки.

А дали историята, която се изучава в учебниците, е достатъчно пълна и дали изкуството не я допълва по един много стойностен начин чрез филми като този?

Асен Блатечки: Със сигурност историята в учебниците не е пълна, да не кажа, че е тотално осакатена, поне доколкото съм запознат. Аз имам дете на 10 години, те още не са навлезли сериозно в историята. Но си говоря с приятели, които споделят, че има урок за Васил Левски, който е от две изречения.

Вижте какво още споделиха двамата актьори във видеото най-горе!

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK