Ако някога ви е било трудно да създавате връзки с нови хора, не сте сами. Хората спират да се отварят един към друг поради проблеми с доверието и болезнени преживявания от миналото. Въпреки това е напълно възможно да намерите безопасен социален кръг и да различите надеждни приятели от лицемери, ако се вслушате в думите, които използват.

Психологът Мария Брус изброява 7 фрази, които са характерни само за честните хора.

1. „По мое мнение“

Емоционално зрелият човек поема отговорност за мнението си, признава, че е субективно и може да е грешно. Подобна фраза позволява изразяването на лична позиция, но не и налагането й като абсолютна истина. Това е покана за дискусия, в която всеки споделя своята гледна точка и се опитва да разбере мотива на действията на другите.

2. „Притеснявам се за теб“

В трудна ситуация всеки би искал да получи малко топлина, съчувствие и подкрепа от близки. Но малко хора ще се ангажират с проблемите на всички, особено на тези, които не са важни за тях. Има едно изключение: когато зад интереса се крие желанието за получаване на пари, влияние или реципрочни услуги.

3. „С цялото си сърце“

Обикновено такива думи отразяват дълбочината и искреността на чувствата – благодарност, любов, подкрепа или съчувствие без никакви скрити значения. Говорещият прави нещо за вас не просто механично или формално, но с пълна отдаденост и желание да изрази привързаността си към вас.

В същото време хората, които не се интересуват истински то вас не казват това, защото нямат висока степен на емпатия; не се съобразяват с ничии нужди освен със собствените си. Фрази, които означават дълбока емоционална връзка, са неестествени за тях, тъй като не отговарят на тяхната природа.

4. „Съжалявам, сгреших“

Това означава да признаете важността на човека отсреща, да признаете вината и последствията от вашите действия и да изразите съжаление. Това също показва, че събеседникът е готов да направи първата стъпка към помирението, за да запази връзката.

Силната личност не се страхува да бъде уязвима, ако това означава да отворите сърцето си, да признаете, когато грешите, да приемете градивна критика и да я използвате за израстване.

5. „Ти си много важен, ценен и скъп за мен“

Искрените хора с развита емоционална интелигентност виждат около себе си уникални личности със своите достойнства. За тях любовта, приемането и уважението означава да подчертават най-добрите черти на външния вид и характера на другите. Благодарността от своя страна върви ръка за ръка с уважението, така че винаги искаме да кажем „благодаря“ за помощ или доброта.

6. „Съжалявам, но не мога“, „Трябва да ти откажа“, „Тъжно е да призная, но не мога“

Представете си ситуацията: трябва да се преместите от стария си апартамент в нов, парите са малко и имате само един приятел със собствена кола. Молите за помощ да преместите някои от вещите си и той отначало се съпротивлява, а след това неохотно се съгласява. Идва денят X и нашият герой изчезва от всички радари – не отговаря на обаждания, не влиза в социалните мрежи. Изводът: вашите очаквания не са оправдани и вашият приятел е толкова смутен, че е малко вероятно да се покаже.

Снимка: iStock

Хората, които казват „не“ навреме, могат да защитят личните граници и да оценят собствените си сили, а останалите, които подлъгват, не са за вас. Основното е, че отказът е тактичен и не е постоянна реакция на вашите искания. Тогава трябва да помислите: този минувач наистина ли се нуждае от вас?

7. „Да, съгласен съм с теб“, „Нека опитаме“

Това може да каже само приятел или партньор, който е емоционално отворен и споделя вашите идеи. Без значение какво е – спонтанен план за пътуване, избор на кариера или закупуване на нови тапети за хола, съмишленик ще приеме всяко предложение с ентусиазъм. Просто защото той изразява своята любов, платонична симпатия, интимност и желание да споделя щастливи моменти с вас.

Чувствителността към вашите чувства, както и способността да слушате, ви позволяват да разпознавате токсичните хора и да спрете да контактувате с тях. Не се страхувайте да останете сами!