Остров Света Анастасия край Бургас ще се превърне в „Остров на хвърчилата" на 28 август. Събитието е нова спирка в ежегодната поредица от фестивалите за хвърчила „Виа понтика", която обикаля Българското Черноморие и се организира от Българската кайт асоциация, съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
В рамките на еднодневен фестивал посетителите ще могат да наблюдават разнообразни хвърчила в небето над острова. Ще бъдат направени демонстрации с различни видове - от древни китайски модели до ултрамодерни спортни, както и множество обемни хвърчила. Зрелището следва прелетния път на птиците, като включва демонстрации на огромни атрактивни хвърчила, безплатно училище за управление и работилници в различни морски точки от Синеморец и Варвара до Варна и Шабла.
Основен акцент на събитието са демонстрациите на международните кайт клубове, които представят своите уникални модели хвърчила, често достигащи впечатляващи размери, състезанията с управляеми модели хвърчила и детските работилници, където малчуганите изявяват талантите си и се забавляват.
„Вземете спортно хвърчило в ръцете си и почувствайте вятъра. Нашите инструктори ще ви научат на техниките - от основни до напреднали. Хвърчилата са измежду най-древните летящи обекти, създадени от човека преди 4500 години“, пишат от екипа.
Най-добрите професионалисти ще демонстрират майсторско управление на спортни хвърчила в синхрон с музика - модели за напреднали, които летят много бързо и описват сложни фигури в небето.
Парадът ще бъде съпътстван от сценична програма, приятна музика и други забавления за малки и големи.
Освен като вече утвърдено културно събитие и безспорна атракция за жителите и гостите на Черноморието, фестивалът е известен и с това, че всяко негово издание се ангажира с каузи и обществено значими послания, като например такива, свързани с чистотата на околната среда, опазването на застрашени животински видове и природата като цяло. Съвсем логично, фестивалът ще излъчва послания, свързани с опазването на птиците и техните местообитания.
Програмата по дни
- 21-22 август - плаж Велека - Синеморец
- 23-24 август - "Сухото дърво" - Варвара
- 26-27 август - плаж ММЦ - Приморско
- 28-август - остров Св. Анастасия - Бургас
- 29-30 август - плаж Аспарухово - Варна
- 1 септември - плаж Албена
- 5-6 септември - "Малкото море" - Шабла













