За пореден път Дж. К. Роулинг е сред най-критикуваните и най-подкрепяните личности в социалните мрежи. Писателката, която е най-известна с романите за Хари Потър, отново коментира темата, по която стана едно от главните действащи лица в последните години – биологичният пол и правата, които произтичат от него.

„Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила“, сподели Роулинг популярния цитат от „1984“ на Оруел, като добави от себе си: „Индивидът с пенис, който те изнасили, е жена“.

Повод за поредното изказване на писателката по темата е решението на шотландската полиция да регистрира престъпленията, включително изнасилванията, извършени от мъже като извършени от жени, ако извършителят заяви, че се самоопределя като жена, дори и да не е променил официално пола си.

От доста време се коментира темата дали транс жените (родени като мъже) трябва да влизат в мъжки или в женски затвори, като и двете страни имат логични аргументи. Транс активистите считат, че останалите затворници ще малтретират транс жените, изпратени в мъжки затвор. От своят страна хората с джендър-критични възгледи смятат, че транс жените биха могли да упражняват насилие срещу биологичните жени в затвора.

Снимка: Getty Images

Дж. К. Роулинг е избрала своята страна в този дебат и изглежда няма намерение да промени вижданията си, въпреки сериозния натиск.

С какво Дж. К. Роулинг разгневи транс активистите?

Противниците на Роулинг се опитват да намерят доказателства, че писателката през целия си живот е била настроена срещу транс хората и е искала да настрои света срещу тях. Миналата година избухнаха срещу нея, след като написа роман от 1000 страници, в който бегло се споменаваше мъж, преоблечен като жена, който атакува жени.

Снимка: Debra Hurford Brown © J.K. Rowling

Някои откриха „доказателства“ за трансфобия още в „Хари Потър и затворникът от Азкабан“ (от 1999 г.), където един от персонажите по магически начин се оказва облечен в женски дрехи и учениците му се смеят.

Истината обаче е, че всичко започна през 2019 г., когато Роулинг изрази подкрепата си в Туитър за Мая Фостатър, уволнена, защото не е искала да признае, че „транс жените са жени“.

„Обличайте се както искате. Наричайте се както ви харесва. Спете с всеки възрастен, който е съгласен с това. Живейте живота си по най-добрия начин в мир и спокойствие. Но да изгоните жена от работата ѝ, само защото казва, че биологичният пол е реалност?“

Тази публикация настрои активистите срещу писателката, но остана незабелязан от повечето хора, които не са ангажирани с темата.

През лятото на 2020 г. Дж. К. Роулинг направи следващата стъпка, като се подигра на статия, в която става дума за менструацията, но вместо думата „жени“, авторите бяха употребили израза „хора, които менструират“.

„Хора, които менструират? Сигурна съм, че имаше дума за такива хора.“

Малко след това Роулинг публикува още два туита, които потвърждават джендър-критичните ѝ позиции:

„Феминацист“, „TERF”, „кучка“, „вещица“. Времената се менят, но омразата срещу жените е вечна.

„Ако биологичният пол не е истина, тогава не съществува еднополово привличане. Ако биологичният пол не е истина, тогава преживяното от жените по света бива изтрито. Познавам и обичам транссексуални хора, но ако изтрием концепцията за биологичния пол отнемаме възможността на мнозина да говорят за своя живот. Не е омраза да говориш истината.“

Няколко дни след този туит, Роулинг публикува и дълго есе, в което обясни подробно позицията си. Според нея в момента тече една кампания за подмяна на концепцията за биологичния пол (мъжки и женски) с концепцията за джендъра или половата идентичност. Според нея това е една опасна тенденция, тъй като омаловажава травмите на жените, пострадали от нападения на мъже и която подтиква млади хора прибързано да си правят операции, които са необратими.

Снимка: Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

Днес Дж. К. Роулинг е един от най-мразените хора от транс активистите и е едно от лицата на борбата за запазване на правата, основани върху биологичния пол. Роулинг не публикува често по темата, но когато го прави предизвиква оживени дискусии и дава ясно да се разбере, че позицията ѝ остава непроменена, въпреки натиска.