Ето че и при нас настъпи моментът мама да тръгне на работа

Някои деца преживяват раздялата като голяма трагедия – сълзи, хълцания, сополи, протегнати ръчички, викове... От дуга страна майката също трудно понася промяната, обхваната най-вече от чувства на тревога и притеснение. Умът е постоянно зает с мисли за детето. Концентрацията на работното място често изневерява. Ето защо аз бях длъжна предварително да се подготвя подобаващо за този така нежелан, но все пак решително наближаващ миг.

И така, за да облекчим и направим тези напрегнати дни по-леки за нас самите и, преди всичко, за децата, е нужно да се подготвим по-отрано.

На първо място да погледнем откъм оптимистичната страна на промяната. Остовяйки известно време без мама, в тези нови условия детето черпи опит, придобива смелост и по-голяма самостоятелност. Фактът, че на мъничето ни се налага да общува не само с мама, но и с други хора, е и една добра предпоставка за неговата ранна социализация.

•За да протече без особени колизии и да бъде раздялата с мама безболезнена, оставяйте детето за известно време (1-2 часа) на грижите на тате или баба.

•Когато наближи времето да тръгнете на работа, т.е. часовете, в които ще отсъствате ще се увеличат, започнете да разговаряте с мъника (стига да е навършил 2 годинки, разбира се). Говорете с него спокойно и с усмивка, обяснявайте му причината за вашето излизане.

Създайте ритуали за довиждане. Никога не напускайте дома незабелязано. Сбогувайте се, но не с думите "излизам", "тръгвам", "занимавам", а с изрази, като: "Мама бързо ще си дойде!". Старайте се казаната дума да е като хвърлен камък. Детето трябва да знае, че държите на обещанията си. Тук има заложен и известен възпитателен елемент.

•И един съвет от личния ни педиатър. За да мине периода по-безболезнено, обещайте на мъника изненада, подарък или го попитайте какво желае да му донесете. Ако има обаче сълзи и драматична раздяла, правете "тренировки". Най-напред излезте за 5 минути, като постепенно увеличавате времето. Ще дойде момент, в който детето почти няма да е забелязало отсъствието ви. Тази тактика важи и при тръгването на ясла или детска градина.