Болните от коклюш се увеличават. Над 280 са потвърдените случаи в центъра по заразни и паразитни болести. В София - само за седмица са 75. Заразата достига и до все повече училища.

До момента случаи на коклюш са регистрирани в 45 училища в страната в общо 56 паралелки, сочат данните на здравното министерство. На този етап специални мерки в тях и в детските градини и ясли не се предвиждат.

Според наредбите - болните от коклюш не подлежат на задължителна карантина, а на самоизолация до оздравяване.

Неваксинираните и неболедувалите контактни са под медицинско наблюдение за 14 дни.

А при поява на случай в ясла или градина - паралелката се изолира и поставя под медицинско наблюдение също за две седмици.

Мaйка на дете в 1 клас, Адриана казва - дъщеря й има всички ваксини и се надява това да я предпази  от среща с болестта.

„Притеснително е, но доколкото знам при по-големите деца, протича по-леко, не като при бебенцата“, казва Адриана Урумова.

Снимка: iStock

Училището, в което детето ѝ учи, е сред тези, в които има установен коклюш. Болните са общо 4 - един третокласник, който е ваксиниран и трима седмокласници с пропуснати дози.

„Това са деца, които на 12 получават последния задължителен прием за коклюш. И в трите случая установихме, че при тях липсва последният прием“, обясни Марияна Пенева, медицинска сестра в 125. СУ.

Сестрата е установила, че има единични случаи на ученици, чиито родители са декларирали отказ от ваксина. А заради заразата - там стриктно следят за симптоми.

Снимка: iStock

„При най-малкия грипоподобен симптом ги освобождаваме с препоръка да посетят личния лекар“, каза Пенева.

Директорът казва - имат предписания от здравната инспекция учениците, които не са боледували или са с пропусната ваксина да не посещават училище за 14 дни при контакт с болен. И призовава за отговорност: 

„В единия от нашите случаи трябваше да удължим карантината на две от децата, защото едно от децата родителят го пусна на училище, то стоя 2 часа, почувства се зле, медицинската сестра го изпрати вкъщи и се оказа с коклюш“, заяви директорът на 125. СУ Венелина Николова.

В лабораториите отчитат бум на желаещите да се тестват - най-вече деца.

„Само за днешния ден, към 16 часа, са 100. Последния работен петък за целия ден са били 75 души. Ако нещата не се овладеят и не се вземат мерки - говорим за епидемия. Забелязваме, че цели класове започват да се тестват, което е радостно“, каза д-р Александра Калъчева, микробиолог.

Отчита се и покачване на процента на позитивните проби - от първите 12 днес - 5 са с коклюш. При съмнение - експерти препоръчват тест, защото лечението е най-ефективно в първата седмица.

След ваксина са нужни около две седмици, за да се изгради имунитет.