Всички сме чували за ползите от ходенето върху мускулите, сърдечно-съдовата и опорно-двигателна система, както и за доброто общо здравословно състояние, но как се отразява върху мозъка?
Ходенето прави хората по-умни, като подобрява притока на кръв към главния мозък и засилва паметта и когнитивните способности, като ефектът е по-слаб от бягането, но по-голям от колоезденето.
Изследването на американските учени от "New Mexico Highlands University" обхванало дузина доброволци, придвижвали се с постоянна скорост от около 1 м/сек, чието кръвоснабдяване на главния мозък е измерено неинвазивно с ултразвук.
Ударът на стъпалото при ходене създава вълни на налягане през артериите, които значително променят и могат да увеличат притока на кръв към мозъка, пояснява резултатите ръководителят на изследването д-р Ърнест Грийн.
Знайте още, че ходенето намалява наполовина риска от преждевременна смърт за хората, които от 1000 крачки постепенно достигнали 10 000 дневно.
Пълните резултати от научното изследване са представени по време на годишната конференция "Experimental Biology" в Чикаго и публикувани в "EurekAlert!".