Омазнен черен дроб е състояние характеризиращо се с натрупването на излишни мазнини в черния дроб. Наличие на определено количество мазнини е нормално, но твърде много може да се превърнат в сериозен здравословен проблем. Черният дроб е вторият по големина орган в тялото. Той помага за преработката на хранителни вещества от храни и напитки, филтрирайки вредните вещества.

Омазнен черен дроб и инсулинова резистентност

Предполага се, че омазняването на черния дроб се провокира от инсулиновата резистентност (ИР), която най-често е следствие от наднормено тегло и натрупване на мастна тъкан в областта на корема. ИР е метаболитно състояние, което включва повишени нива на свободни мастни киселини, циркулиращи в кръвния поток. При инсулинова резистентност мускулните, мастните и чернодробните клетки не реагират нормално на инсулина, което води до натрупване на хормони и високи нива на захари в кръвта. В резултат се увеличава риска от развитие на диабет и сърдечно-съдови болести.

Затлъстяване на черен дроб

Затлъстяването на черния дроб се наблюдава, когато мастните молекули започнат да се натрупват в чернодробните клетки. Наличието на тези затлъстели клетки води до възпаление на черния дроб и увреждане на околните тъкани. Състоянието омазнен черен дроб е известно също като чернодробна стеатоза. Най-често протича безсимптомно и ако не бъде адресирано своевременно, може да доведе до чернодробно увреждане. За щастие, заболяването е предотвратимо и лечимо с промени в начина на живот.

Ролята на черния дроб за здравето

Най-забележителни сред над 500-те функции, в които участва черният дроб, са:

  • съхраняване на витамини и желязо;
  • превръщане на гликогеновите запаси в готова за използване глюкоза, когато нивата на захарта в тялото паднат под нормалното;
  • унищожаване на старите червени кръвни клетки и производство на жлъчка за разграждане и обработка на хранителните вещества.

Черният дроб е част от естествената система за детоксикация на тялото. Той помага за почистването на тялото (заедно с кожата, белите дробове, бъбреците и червата) от токсините, на които сме изложени всекидневно. Ясно е, че черният дроб пречиства нас, а дали ние можем да направим нещо, за да му помогнем да прави това по-добре? Ще научим в статията.

Снимка: iStock

Различни видове омазняване на черен дроб

Има два основни типа мастно чернодробно заболяване: неалкохолно и алкохолно. Омазняването на черния дроб може да се появи и по време на бременност, въпреки че е рядкост.

Неалкохолна мастна чернодробна болест (NAFLD)

Неалкохолната мастна чернодробна болест (NAFLD) е, когато мазнините се натрупват в черния дроб при хора, които не пият много алкохол. Ако имате излишни мазнини в черния дроб и нямате медицинска история за употреба на алкохол, може да получите диагноза NAFLD. Неалкохолният стеатохепатит (NASH) е вид NAFLD. Това е, когато натрупването на излишни мазнини в черния дроб е придружено от възпаление

Алкохолна мастна чернодробна болест (AFLD)

Редовната консумация на алкохол уврежда черния дроб. Алкохолното мастно чернодробно заболяване (AFLD) е най-ранният стадий на чернодробно заболяване, свързано с алкохола. Ако няма възпаление или други усложнения, състоянието е известно като обикновен алкохолен мастен черен дроб. Алкохолният стеатохепатит (ASH) е вид AFLD. Това е, когато натрупването на излишни мазнини в черния дроб е придружено от възпаление, което също е известно като алкохолен хепатит.

Колко алкохол може да се пие е често задаван въпрос, на който отговорът е индивидуален.

Ако се припознавате в част от описаните симптоми, то най-вероятно консумирате повече, отколкото тялото може да понесе и са необходими бързи действия от ваша страна.

Омазнен черен дроб – Характеристики

Омазнен черен дроб имаме тогава, когато се наблюдава прекомерно натрупване на триглицериди (мазнини) под формата на мастни капчици в хепатоцитите (чернодробните клетки). Неалкохолна чернодробна стеатоза се диагностицира, в случай че:

  • Има акумулиране на триглицериди в над 5% от хепатоцитите.
  • Това акумулиране не е причинено от прекомерна алкохолна консумация

Кой е застрашен от омазняване на черен дроб?

Чернодробно омазняване

Данни сочат, че над 25% от населението има омазнен черен дроб. Тенденцията е към повишаване на тези проценти, тъй като основните рискови фактори обхващат все повече хора. Най-обхванатите групи като процентно съотношение са хората с наднормено тегло, както и тези, които консумират често алкохол.

Рискови фактори за омазнен черен дроб

При мастно чернодробно заболяване излишната мазнина се съхранява в чернодробните клетки, където се натрупва. Различни фактори могат да причинят това натрупване на мазнини. Употребата на алкохол също променя определени метаболитни процеси в органа. Някои от тези метаболитни продукти се комбинират с мастни киселини, което води до образуването на мазнини, които се натрупват в черния дроб. При хора, които не пият много алкохол, причината за мастното чернодробно заболяване е по-малко ясна. За тези хора е възможно тялото им да произвежда твърде много мазнини или да не метаболизира мазнините достатъчно ефективно, например при бавен метаболизъм. Един или повече от следните фактори играят роля при хора, които не консумират много алкохол и развиват мастна чернодробна болест:

  • Затлъстяване, характеризиращо се с излишък от мазнини, най-вече в областта на талията;
  • Уседнал начин на живот;
  • Нездравословно хранене: Проучванията показват, че съществува връзка между омазняването на черния дроб и приема на прекалено много калории, транс мазнини, преработени въглехидрати и прекалено малко омега-3 (източници)мастни киселини;
  • Висококръвно налягане, висока кръвна захар и завишени нива на триглицериди, както и „лош“ холестерол (LDL).
  • Диабет тип 2, инсулинова резистентност, метаболитен синдром;
  • Високи нива на мазнини, особено триглицериди в кръвта;
  • Обструктивна сънна апнея: Блокиране на въздушните пътища, което причинява спиране на дишането по време на сън;
  • Менопауза: След настъпването на менопаузата, рискът при жените нараства;
  • Поликистозни яйчници: Завишените нива на мъжки полови хормонии понижената инсулинова чувствителност при поликистозата могат да увеличат рисковете при жените;
  • Странични ефекти от медикаменти, като амиодарон, дилтиазем, тамоксифен, метотрексат, валпроева киселина, стероиди и други.
  • Тютюнопушенетои излагането на определени токсини;
  • Прекалено бърза загуба на тегло.

Наличието на рискови фактори означава, че сте изложени на повишен риск от мастно чернодробно заболяване в сравнение с хората, които нямат тези фактори. Важно е да се вземе предвид, че оралният прием на медикаменти или хранителни добавки може да натовари вече увреден черен дроб. Поради тази причина, при всяка промяна или добавяне на медикамент е необходимо да се съгласува с медицинско лице, независимо колко малка е тя.

Очаквайте втора част на Омазненият черен дроб: Изложени ли сте на риск след празниците?