510 милиона жени по целия свят имат профил в Инстаграм. Всяка секунда на платформата се качват по 995 нови снимки, като тези, на които се виждат лица, се радват на 38% повече харесвания. Преди 10 години никой не си е представял, че през 2014-та астронавтът Стивън Суонсън ще качи първото селфи от космоса, а в наши дни в резултат на пандемията прогнози сочат, че виртуалният живот на хората през следващата година ще нарасте в пъти.

„Вярвам, че социалните мрежи са място, където всеки може да бъде себе си. Все още я има тази свобода на словото там. Абсолютно всеки, който не му е дадена възможност да бъде видян, чут, разбран – може да го направи в социалните мрежи“ – коментира Елица Бехар.


Тя е професионален fashion, travel и lifestyle инфлуенсър. От 7 години е и блогър. Преди 2 години губи майка си, а социалните мрежи й помагат да продължи да търси щастието в живота.

„Никога няма да се преживее. Само който е имал такива случки в живота си, знае, че това не се преживява. Научаваш се да живееш за този човек, за хубавите моменти, които си имал и на мен лично много ми помогна блога, тъй като там съм себе си, там мога да пиша каквото пожелая, да пускам каквото пожелая. Това ми даде едно спасение, един отдушник, който ми даде да продължа живота си напред“.

Елица е на 26. Социалните мрежи не са единствената й професия. Тя е маркетинг специалист на пълен работен ден. Уменията от работата й днес й помагат да бъде по-успешна в интернет. Тя е сред малко инстаграмъри, които спазват хигиена в социални мрежи – какво означава това?

ДА БЪДЕШ ЧЕСТЕН
„Всеки трябва да показва това, което би използвал в личния си живот, което би сам си купил или посетил, защото когато човек не вярва в това, което пише, говори или снима, то това си личи и в един момент не залъгва хората, а самите себе си.“

ДА БЪДЕШ ОТГОВОРЕН
„Ти носиш отговорност, тъй като това са хора, личности, всеки със своите проблеми и всеки носи някаква несигурност в себе си. Това, че ние имаме повече последователи не ни прави по-различни. Аз работя от 9 до 4 като всеки нормален човек и си имам своите проблеми след това, но съм преценила, че мога да давам полезна информация и да създавам един положителен образ, чрез който хората могат да се разтоварват.“

НИЩО НЕ Е НА ВСЯКА ЦЕНА
"Трябва да си постоянен, трябва да бълваш съдържание постоянно, в сторита, в момента, всичко се случват там, няма как да изчезнеш и хората да не забравят поне малко за теб. Дори съм минала ментално през такъв период, в който не съм се чувствала добре, заради това нещо, тъй като ти ставаш буквално обсебен. Денонощно, докато си легнеш и със ставането ти си на телефона и искаш да разбереш всяка една новост, но със сигурност не е здравословно.“

Модната инфлуенсърка нарича себе си „Плюшкин“, защото пази емоцията от всяка панделка и опаковка на продуктите, които получава, за да рекламира.

„Като дете винаги съм имала достатъчно. В момента живота, който си позволявам е със сигурност повече от това, което си представям. В секундата, в която започнах да получавам подаръци, пр материали, събирах всичко, абсолютно всяко нещо – кашонче, връвчица, тъй като смятах, че по този начин запазвам нещо за себе си от този бранд, но в същото време, по време на пандемията разбрах, че нямаме нужда от никакви излишни неща у дома и можем да живеем много по-минималистично.“

В постовете на Елица се забелязва и един важен герой - нейното куче.

Всъщност домашните пухкави животинки раждат един от най-използваните хаштагове за 2020 г. - #weeklyfluff с над 14,080,266 публикации. Историята на хаштага идва от благотворителен уебсайт, създаден от любители на котки за любители на котките.

„На мен социалните мрежи са ми както най-любимото нещо, така и най-натоварващото нещо, което ми изпива цялото време и енергия. В началото търсих вдъхновение от други големи имена, както всяко едно друго момиче е започнало в тази сфера, но в момента разчитам единствено на интуицията си. Локациите отново избирам съвсем спонтанно.“

„Старая се да правя качествени фотосесии, със замисъл, с история и това нещо изморява, когато ти си на работа от 9 до 6. Даваш личното си време изцяло затова нещо, в обедна почивка. Събота и неделя, така наречената почивка в чужбина, аз продължавам да работя и това изпива цялото ми време, но накрая на деня аз съм щастлива и удовлетворена, тъй като съм се заредила от реакциите на хората.“

Какво ни очаква в интернет следващата година?

„Тенденцията в социалните мрежи да се показват несъвършенствата – всички хора, в момента не се притесняват да се показват такива, каквито са – именно, заради тези проблеми, които довеждат социалните мрежи – кой има по-добър живот, който не е по-добър, просто хората са избрали да покажат това.“



А заради пандемията, през 2021 г. се очертава още една тенденция в Инстаграм – носталгия маркетинг. Техниката е използвана още по време на голямата икономическа депресията през 30-те години на 20в, както и по време на световната рецесия през 2008-2009 г. Проучвания доказват, че носталгията помага да се облекчи чувството на безпокойство и нестабилност, които носи бъдещето.