Изисква се умение и старание. Трябва да си въоръжен с търпение. И да си прецизен до съвършенство, за да създадеш нещо, в което много други да се влюбят. Така се правят обувки, които "да пълнят очите". Такива, които щом бъдат обути, карат човек да помисли, че "може да хвръкне с тях". В това е сигурен Коста Бозов, който от 35 години се труди в обувната промишленост. У нас няма втори като него. Той е уникален, защото вече от четвърт век е и единственият на Балканския полуостров майстор на калъпи за обувки. В град Пещера в сградата, където някога Димитър Димов е написал своя роман "Тютюн", в ръцете на Коста се оформя основата, по която впоследствие се изработват обувки у нас и в чужбина.

Снимка: Евгений Милов

"Най-трудното в изработката на калъпа е, че трябва много прецизно да се извършват дадените манипулации - обяснява той. - Не трябва да се пренебрегват. Всички".

Най-голямо удоволствие в работата му доставя колкото се може по-бързо да види готово своето творение. Майсторът много би искал да има на кого да предаде уменията си, за да има и след него кой да прави мярката, да слага началото. Бозов е най-възрастният служител в семейната компания „Ингилиз груп“, в която към днешна дата вече трето поколение професионалисти създават обувки за клиенти от цял свят от завода в Пещера.

Коста Бозов
Снимка: Евгений Милов

Там е изключително интересно да се проследи "раждането" на красивата и голяма страст на жените (и мъжете, разбира се) - от рязането на кожите през останалите производствени отдели, където много от операциите се извършват на ръка, до внимателното опаковане и поставяне на готовите обувки в кутиите им, готови да отпътуват към своите бъдещи щастливи притежателки и притежатели.

Компанията е лидер на Балканите в производството на всички елементи на обувките на едно място - калъпи, табани и ходила. Дружеството вече е и първият енергийно независим производител в модния сектор у нас.

Всичко започва преди повече от две десетилетия от една малка стая с няколко души екип и две шевни машини. Оттогава до днес работното място е и дом за членовете на фамилията, която изгражда бизнес, който винаги е в крак с времето. Гюрсел Ингилизов е собственик и управител, който полага основите и залага традициите към качеството. Неговият по-голям син Ремзи Ингилизов днес е основният двигател и смелият визионер. Зам.-управител от 2018 година той трупа мениджърски опит като преминава през всички етапи, за да се развие като доказан ръководен кадър.

Снимка: Евгений Милов

"Това е нашият живот - вплетен в бизнеса. Ние сме на работа 7 дни в седмица по 24 часа и в същото време сме си вкъщи 24/7, защото нашият дом е и нашето работно място. В такава ситуация трудно се измерва границата между бизнеса и семейството", признава Ремзи Ингилизов.

С професионализъм и уникално ноу хау в иновациите те омагьосват и световни партньори, сред които е и производителят на сценични костюми Джанфранко Пиерантони. Така например обувки, произведени от българската компания, са носени в един от най-хитовите сериали "Игра на тронове", както и в култовата филмова поредица "Междузвездни войни".

"Възприемаме бизнеса на нашите партньори като наш собствен и полагаме неимоверни усилия за осъществяване на целите - коментира зам. управителят. - Гледайки филмите, в които знаем, че продуктите са произведени при нас, се гордеем, че са именно български."

Ингилизови освен всичко доказват, че любовта към обувките може и трябва да се съчетава с любовта към природата. Рожба на "зелено производство" е и собственият им бранд за премиум мъжки и дамски обувки Ingiliz, който се налага успешно в луксозния сегмент от 2017 г. насам.

Снимка: Евгений Милов

Върху колекциите работят креативни моделиери - един от тях е Божана Ломева. За нея тази работа е сбъдната мечта. От малка тя си спомня аромата на завода -миризмата на лепило и кожите, тъй като нейната майка също е част от бранша.

"Тя беше технолог в тази сфера и с нея си говорим на професионално ниво, така да се каже, докато със сестра ми - естествено, по-скоро консултантски съвети. Това харесва ли ти, какво мислиш за него, актуално ли ще е?!", разказва Божана.

Моделиерката познава куп момичета и има много приятелки, които имат страст към обувките като Кари Брадшоу (фешън иконата от "Сексът и градът"). Ломева има грижата да допринася за това те да намират обувките, които да ги карат да се чувстват наистина специални.

"На първо място са модните тенденции, от тях се водим. Като винаги се стараем да предлагаме и нещо ново на нашите клиенти като визия форма на калъп. Ток. Всяка една жена иска да изглежда добре в чифт красиви обувки", сигурна е Божана, която не крие, че с нейните колеги минават през много премеждия в създаването на успешни и харесвани модели.

Снимка: Евгений Милов

"Те са плод на нашия труд. Продукт, в който влагаме и любов. Често имаме и неразбирателства с майсторите. Обикновено ние искаме нещо, което за тях е доста трудно постижимо и влизаме в спор как да се получи. Те твърдят, че е невъзможно. Ние казваме, че трябва да го направим. Винаги е конструктивен спорът. Накрая влизаме в някакъв консенсус, който е в интерес и на двете страни."

Е, коя е перфектната обувка?! Тази с висок и предизвикателен ток, която прави силно впечатление?! Или пък тази, която осигурява абсолютен комфорт и увереност?! Отговорът: Удобната, но и красивата! Правилната. В това се крие магията.

Любопитното е, че различните модели на бранда имат специални имена. Например - елегантни дамски ботуши се казват Лиляна (Lilyana), страхотни боти с животински принт - Мира (Mira), а високи и пленителни чизми са наречени Петя (Petya).

Преди осем години компанията стартира процедура за подбор на правилното име на всеки от моделите. Вдъхновенията идват от личности, компоненти, материали, ситуации, машини и откъде ли още не. В много от случаите, когато името идва от само себе си, моделът се възприема добре от публиката, а в други, в които се използва процедурата - няма интерес. Всеки продукт носи своя собствен заряд, който определя името и съдбата му. Така от тази година се предприема различна стратегия. Основните им модели, които разчитат да са водещите в съответните колекции, кръщават с български имена. През 2022 година брандът ще се разгръща на световния пазар с директна B2C търговия и затова от компанията смятат, че освен етикета Made in Bulgaria (Произведено в България - бел. авт.), е нужно и името на продукта да носи съответната идентичност за региона и произхода му.

Снимка: Евгений Милов

И естествено, обувките, популяризиращи нашата страна, са природосъобразни. Изработени са от рециклирани и биоразградими продукти, естествени багрила и материали, които не вредят на околната среда.

"Работим с рециклирани кожи, които са отпадък от месопреработвателната промишленост. Те са растително багрени - разяснява Ремзи Ингилизов. - Ползваме ципове, които се произвеждат от рециклирани бутилки за вода. Използваме специална формула за произвежданите от нас калъпи, която позволява технологията да е безотпадна и да рециклира излезлите от употреба калъпи. Създаваме отпадък, рециклираме амортизираните калъпи за нас и за всички останали производители на обувки, които работят с нас. Използваме рециклирани материали за производство на табани. Нашата производствена линия дава възможност за спестяване на 20 000 литра вода, едно дърво и 13 кг CO2 отпечатък на всеки 1000 чифта произведени табани. А всички опаковъчни материали са сертифицирани по FSC, което гарантира, че за производството им неутралитетът с природните ресурси е запазен. Използваме изцяло зелени източници за електроенергия за производствените ни нужди."

Семената на зелената философия биват посадени естествено в производството на компанията.

"Често, пътувайки на различни дестинации по служебни дела или лични, се вдъхновяваме заедно от нещо видяно, и се опитваме да го пречупим през призмата на нашия мироглед и бизнес - обяснява мениджърът. - Както в природата семената не са засадени целенасочено, така и в нашия случай - зелената философия беше низ от събития и действия."

Според него бизнесът, модата и природата могат да процъфтяват паралелно, без да пречат едни на други. Важен ход в бранша е устойчивата мода да се наложи над бързата с нейната стратегия на "планирано остаряване".

"Това трябва да е задължително развитие на събитията, ако искаме да завещаем чиста и хубава планета на нашите деца и внуци - подчертава Ингилизов. - В световен мащаб модната индустрия оставя по-голям въглероден отпечатък от въздушния, морския и наземния транспорт. Редуцирането на този отпечатък е задължително условие. Неведнъж казвам, че не е задължително да се вреди на околната среда, за да сме “модерни и актуални” с тенденциите."

Динамичното време, модният сектор, кризите, които идват и отминават, са това, от което в тяхното семейство постоянно се учат, за да растат. Уроци на времето, пречупени през призмата на настоящето, които те шеговито наричат: “инвестиция в знания от грешки”. Но в тяхната фамилия се предават също така безценни и константни принципи.

Снимка: Евгений Милов

"Не всичко е на всяка цена. Преди всичко сме хора и работим с хора. Трябва да останем човечни, независимо дали това се оценява или не. Не трябва да се нарушават изградените принципи - категоричен е зам.-управителят, който вижда тяхната лична рецепта за успех като нещо комплексно. - Със сигурност се изискват доста знания относно материята, производството на обувки и компоненти. Не може да се мине и без далновидността, бизнес нюха и находчивостта, които е проявил баща ми през всички тези години. Себеотдаването към бизнеса, което е и хоби, е много важен елемент във формулата.

В детството ми тази отдаденост ми е коствала много лишения от гледна точка на семейните моменти, в които се е налагало баща ми или майка ми да работят до късно или да отсъстват, в името на общото семейно благо и бизнес. Постоянството, както казва баща ми, превръща и най-трудната работа в печеливша и успешна. Приемствеността, бих добавил аз, защото, точно тя дава възможност за мултиплициране на резултатите при надграждане."

Повечето устойчиви модни производители в голямата степен са зависими не от крайните потребители, а от брандовете, с които работят, защото нямат собствено производство. За щастие INGILIZ попада в изключително редкия случаи, в който цикълът производство и търговия B2C е затворен. Сами произвеждат и комуникират устойчивите принципи с крайните потребители.

Снимка: Евгений Милов

За излъчването на правилни послания към клиентите също така помагат и инфлуенсърите, които са лицето на бранда, защото ако маркетингът е едно копие, те са неговият връх, казва Ингилизов. Трябва обаче да се използват умерено и внимателно. През годините са правили поръчкови обувки на световноизвестни звезди, а през 2022 г. част от тях ще видим като посланици на компанията и принципите на устойчивите модни тенденции.

Предстои "Ингилиз груп" да открие нов "зелен завод" в Пещера, в който е заложена концепцията за енергийно независимите, безотпадни производствени технологии и нулев въглероден отпечатък. Когато се върви в посока, по която няма утъпкано трасе, предизвикателствата са много.

Снимка: Евгений Милов

"Трудностите се появяват една след друга и трябва да се търси бързо и ефикасно решение. От изминатия път до тук бих казал, че най-трудната част не се крие в патентите и инвестициите, а в правилното представяне и убеждаване на хората. Да се предаде виждането за устойчив и зелен бизнес модел на целия екип до последния човек и всички да работят в тази посока като едно тяло, коментира мениджърът.

Много иновативни технологии ще залегнат в изграждането. Ще бъдат внедрени прозорци, които генерират електрическа енергия, тоест играят ролята на зелен енергиен източник. Ще се използва специална боя, която също генерира електрическа енергия. Ще бъдат инсталирани умни роботизирани складови системи, залегнали в индустрия 4.0. Както и роботизирани системи в няколко възлови технологични участъка, които ще гарантират по-висока прецизност и качество, както и зелен процес в конкретните манипулации.

"През 2017 г., когато застанахме пред чертожната дъска, осъществяването на заветната зелена фабрика и производство беше просто една мечта - казва Ремзи Ингилизов. - Днес проектът е в развитие и изпълнение и ние стъпка по стъпка постигаме мечтите, които сме планирали. Предвиждаме през 2024 година всички активности по “Стратегия 2017” да бъдат реализирани и работещи оптимално. Със сигурност предстоят вълнуващи години и ние сега започваме да разгръщаме потенциала, на това което градим от 25 години."

Снимка: Евгений Милов

Процесът за постигане на енергийна независимост от раждането на идеята до реализацията отнема 4 години.

"Визията ни за бъдещето е свързана с нашето наследство! Искаме да оставим една чиста и възможна за живот планета на нашите деца и внуци, без да ограничаваме вижданията за модата и без компромиси с качеството!"