Милано - кой не е слушал за него, кой не е искал да се похвали, че е отскочил до Столицата на модата за уикенда?!

Преживяване, което е лесно и приятно дори по време на световна пандемия. Да, подготовката трябва да е една идея по-стриктна, вниманието да е по-повишено от обикновено, но пък кой може да каже, че вече не е свикнал с неудобствата на предпазните мерки. Заслужава си напълно вашият почивен ден да започне с горещо капучино и пухкав кроасан с пистачо на "Пиаца дел Дуомо" с гледка към Миланската катедрала или в някоя от кокетните улички около площада. От четвъртък до неделя - защо пък не!

Снимка: Хортензия Маркова

Затова нека ви почерпим с малко полезна информация и да ви заредим с настроение около клишето: "Италия винаги е добра идея".

Естествено, задължителното условие, без което няма как да си подарите това малко бягство от ежедневието, е - зелен сертификат (документ за завършена ваксинация, доказано преболедуване или отрицателен тест за COVID-19). Неваксинираните пътешественици могат да изберат опцията за отрицателен тест - антигенен (важи за 48 часа) или PCR-тест (важи за 72 часа), като имат предвид, че валидността му се следи изкъсо и няма да бъдат допуснати никъде, където се изисква, ако е просрочен и с един час.

Имате задължителният пропуск, чудесно. Цените на самолетните билети с нискотарифна авиокомпания просто ви умоляват да не се колебаете дълго. Двупосочен билет за един човек излиза от 40 до 80 лева. Или повече, но само ако сте претенциозни относно мястото си в самолета. За 3-4 дни можем да посъветваме дамите да не тръгват с много багаж, защото дори в безплатната раница и евентуално плюс малко куфарче (приорити), биха могли да съберат достатъчно шик тоалета, ако са ги обмислили добре предварително. Така де, все пак отивате в Милано.

Снимка: Хортензия Маркова

Важно и необходимо  е предварително да подготвите своя локален пътнически код, който е уникален за всяка страна. За това ще ви напомнят и от авиокомпанията. Може да си осигурите такъв от тук, след като се регистрирате и попълните цялата необходима информация относно пътуването ви. Съветваме ви да го направите, след като се чекирате за своя полет и получите номера на седалката си в самолета, тъй като се изисква да бъде посочен. Този код не ви трябва при връщане в България. Полезно е също да знаете, че ако пътувате с международен паспорт, вместо с лична карта, може да преминете проверката на летището там много по-бързо.

Удобство. Нужната ви документацията може да съхранявате в своя телефон и чрез приложение, наречено Green Pass Wallet. Така много лесно и бързо може да предоставяте за сканиране всички изисквани от вас кодове.

От летището в Бергамо - "Орио ал Серио", докъдето летят нискотарифните компании, може да си хванете автобус (10 евро), с които за около 50 минути ще стигнете до автогарата в Милано.

Снимка: Хортензия Маркова

Къде да отседнете? Хотелът може да ви излезе по-удобен и дори по-евтин вариант (без да е много далеч от центъра, но и без да е излишно луксозен) от апартаментите, давани под наем. Поне нашата справка показа това. Въпросът опира до личните предпочитания, всеки сам може да избере какво отговаря на вкуса му. Ние заложихме на приличен хотел на цена от малко над 200 лева за четири нощувки на човек в двойна стая. На около 45-50 минути пешеходно разстояние от централния площад "Пиаца дел Дуомо", а с директен трамвай без прикачване - 25-30 минути. Разбира се, ходенето пеш звучи приемливо само за почитателите на дългите градски разходки, каквито сме ние. Иначе метрото е най-препоръчваният и бърз транспорт, с който може да се стигне навсякъде.

Очарованията на Милано

Да отидеш в Рим и да не видиш папата - това е да си в Милано и да не застанеш (и да се снимаш!) пред Миланската катедрала или Дуомо (Duomo di Milano), издигаща се на едноименния площад. Всеки ден пред този архитектурен шедьовър, посветен на Рождество Богородично, се правят стотици снимки и селфита. Пространството пред храма, строен почти шест века, гъмжи от хора. Дори в мрачен и дъждовен ден катедралата е повече от внушителна и нищо не може да спре ентусиастите да се понамокрят в името на ефектния (фото) спомен. Дуомо зашеметява от пръв поглед, но си подарете обиколка и в нея със задължително включени тераси. Гледката отгоре ще ви очарова, а статуите по кулите-стрели ще ви обедят, че надзирават Милано ден и нощ. Може да изберете да се катерите по стълбите, а може и да кацнете в облаците с асансьор. Има избор от пакетни билети. Може да си купите такива както на място, така и предварително онлайн.

Миланската катедрала или Дуомо (Duomo di Milano)
Снимка: Хортензия Маркова

Любопитно: Катедралата е изградена от бял мрамор и съдържа елементи от различните стилове, които са били модерни през разичните столетия на нейното строителство - от готиката през барока и неокласиката до неоготиката. Общата й площ е 11 700 m2. Има 3400 статуи. На върха на най-високата стрела е позлатената Мадона (la Madonnina dorata).

В близост до храма може да седнете и да се почерпите с някой уникален десерт. В Милано преобладават сладките изкушения с пистачо - кроасани, торти, каноли, понички, мини сладки и какво ли още не. Сякаш целият град е луднал по вкуса на шамфъстък. И да ви признаем, ние също го оценихме подобаващо и опитахме от почти всичко с пистачо. Че даже се почерпихме и с тестен "зелен" шот (мини тарт с крем) в едно разкошно място на улица "Сан Рафаеле" - съвсем близо до катедралата.

Снимка: Хортензия Маркова

 

На самия "Пиаца дел Дуомо" може да пиете кафе и да хапнете нещо сладко, както за 15-20 евро, така и за 5 евро. Има очарователни заведения за всички. Модният тренд, който забелязхме при италианците, е, че често пият кафето си на крак на удобно разположен бар в повечето кафетерии, разговарят оживено, отпиват енергично, а после продължават по пътя си по срещи и задачи.

След катедралата със сигурност най-знаковото място в града е Галерията на Виктор Емануил (Galleria Vittorio Emanuele II) - най-старият мол в света. Преди повече от 150 години първият крал на обединена Италия Виктор Емануил II полага първият камък на търговската галерия, чийто архитект Джузепе Менгони след 11 години строеж загива трагично, падайки (или скачайки?!) от нейния покрив дни преди да бъде открита.

Галерията на Виктор Емануил
Снимка: Хортензия Маркова

Много бързо както местните, така и гостите на града се влюбват в мястото в историческия център на града, което свързва площад "Пиаца дел Дуомо" с оперния театър "Ла Скала" и е идеално за срещи, шопинг и вечеря. Галерията пращи от лукса на много бутици, ресторанти, кафенета, книжарници и антикварни магазини. Има формата на латински кръст - два пешеходни участъка, покрити със стъкло и желязо се пресичат в осмоъгълен площад, над който е централният купол (висок 47 метра, широк - 36). Точно под него има четири герба - на Милано плюс трите столици на кралство Италия - Рим, Торино и Флоренция. Ако видите разни хора да се въртят на пета върху герба на Торино, не бързайте да ги определяте за луди - три завъртания върху гениталиите на бика обещават да донесат късмет на всеки.

Задължително пробвайте някой от ресторантите в търговската галерия поне за една вечеря и заложете на сигурното - пица маргарита, ще останете предоволни. Няма такава маргарита. Ако пък ви се хапва нещо, което да ви остави без думи - спагети Вонголе. Такива ни сервираха в ресторант на централната улица, която отвежда директно към Замъка на Сфорците (Castello Forcesco) - исторически и архитектурен паметник, помещаващ няколко специалицирани музея.

Снимка: Хортензия Маркова

Херцога на Милано Франческо I Сфорца го издига през XV век върху руините на по-стара крепост, построена от Галеацо Висконти век по-рано, за да го предпазва от амбициите (под формата на нападение) на неговия брат Бернабе, с когото си поделяли управлението на града.

По разкрасяването на двореца са работили Леонардо да Винчи, Донато Браманте и други велики творци от епохата на Ренесанса. Във времето замъкът минава през различни исторически периоди и през заплаха от окончателно унищожение, но в крайна сметка е спасен от архитекта Лука Белтрами.

Замъкът на Сфорците
Снимка: Хортензия Маркова

Достъпът до централния двор на двореца е напълно безплатен, но ако искате да разгледате някой от музеите, ви е необходим билет.

Парк Семпионе
Снимка: Хортензия Маркова

На излизане от замъка директно може да продължите разходката си в разкошния Парк Семпионе (Parco Sempione) - най-големият в Милано. Озвучаван от талантливи улични музиканти тук-там, денем и нощем. Зеленина, свежест, изкуствено езеро - дом на много патици и други животинки. Едни хранят квакащите пернати, други събират слънчеви лъчи на някоя пейка, а вървейки, докато усетите и се озовавате пред Арката на мира (Arco della Pace).

Построена е в началото на 19 век от Луиджи Каньола по заповед на Наполеон и в началото на път, който свързвал Милано с Париж. Идеята била да овековечи най-големите му победи, но строителството е изоставено с краха на Бонапарт. Работата по арката се възобновява през 1826 г. под властта на император Франсис II, който посвещава структурата на Виенския конгрес (1815), който се стреми да разработи дългосрочен мирен план за Европа след Наполеоновите войни. Иронично, барелефите на паметника изобразяват сцени от битката при Лайпциг, която водят до поражението на Наполеон Бонапарт.

Арката на мира
Снимка: Хортензия Маркова

И понеже все пак говорим за Столицата на модата трябва да подчертаем с дебел шрифт една от най-популярните луксозни търговски улици в Милано - Виа Монте Наполеоне (Via Monte Napoleone). Елегантна локация с концентрация от бутици и големи италиански марки, включително Bottega Veneta и Valentino. За едни Gucci, за други Prada, а почти всички остават като хипнотизирани от блясъка на единствените по рода си творения в Buccellati, миланска бижутерийна къща, основана през 1919 г.

В разходка по магазините неусетно също така бихте могли да се озовете пред Колонадата на Сан Лоренцо, която също никак не е далеч от Дуомо. 16 коринтски колони пред открит площад и средновековна порта, пазеща мраморни орнаменти от римско време. Непретенциозна спирка в сърцето на града. Защо да не изпиете още едно капучино на слънце между колоните. Или пък следобеден Аперол. Ако сте почитатели на този така италиански коктейл – мястото е Terrazza Aperol - Il Mercato del Duomo в Галерия „Виктор Емануил“. Ето че отново ви връщаме хем в светлините на Дуомо, хем на високо, на няколко метра от покрива на катедралата, но какво да се прави – явно е магия.

Ценителите на изкуството трябва да си подарят и посещение на "Света Мария деле Грацие", защото в трапезарията на Доминиканския манастир се пази "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи - L'Ultima Cena или Il Cenacolo. Ренесансовият гений рисува това произведение на изкуството на северната стена на коридора между 1494 и 1498г., по време на господството на Лудовико Сфорца, негов покровител. За да го видите с очите си трябва да резервирате билет от тук.

Ако имате повече време, посетете и езерото Комо, Галерия Брера (пази шедьоври на Рафаело и Караваджо) и Базиликата Сант Амброджо. Несъмнено, за да опознаете по-дълбоко и с отношение Милано, един уикенд не стига. 

Джузепе Верди го е казал хубаво: "Можете да вземете целия свят за себе си, но ми оставете Италия."

Снимка: Хортензия Маркова