Наградите „Грами“ безспорно са най-престижните отличия в света на музиката.

Връчваните от Американската звукозаписната академия статуетки са най-желаният трофей от всеки един музикант, а мнозина от тези, които вече са имали честта да държат позлатения грамофон в ръцете си, определят този момент като върха в тяхната кариера.

Първата церемония по връчването на наградите се провежда на 4 май 1959г., а само след броени дни, на 14 март тази година, предстои да станем свидетели на 63-тите награди „Грами“, които ще отличат най-успешните имена в музикалния свят за 2020г.

Изпълнителката с най-много номинации тази година е Бионсе, която е номинирана в цели девет категории. Следват я имена като Дуа Липа и Тейлър Суифт, които имат по шест номинации, както и Джъстин Бийбър, Били Айлиш и Мегън Ди Сталиън с по четири.

Чували сме обаче от много музиканти, че статуетките нямат никакво значение, а най-важната награда за тях е любовта на публиката. Разглеждайки дългия списък с имената на тези, които никога не са печелили награда „Грами“, сме склонни да им повярваме.

Бьорк
Година на последна номинация: 2018

Исландската певица Бьорк е истински рекордьор по номинации. Изпълнителката е била номинирана цели петнайсет пъти, шест от които в категорията „Най-добър алтернативен албум“.

Това я прави четвъртият най-номиниран артист в историята, който никога не е държал статуетката на „Грами“ в ръцете си. Първата ѝ номинация е от далечната 1993г., а последната идва само преди три години за албума ‘Utopia’, така че все още не е изключено Бьорк да получи престижната награда.

Сия

Година на последна номинация: 2017

Австралийската певица Сия е номинирана девет пъти за награда „Грами“ от 2012г. насам, включително за хитове като ‘Cheap Trills’ и ‘Chandelier’, която на наградите за 2014г. се бори за победата в цели четири категории.

Последната номинация на певицата е от 2017г. за песента „Никога не се отказвай“. Иронично, нали?

Ники Минаж
Година на последна номинация: 2015

Ники Минаж е номинирана десет пъти за награда „Грами“ в периода от 2010 до 2015г., но не е печелила нито веднъж.

Отсъствието ѝ от номинациите на церемонията през 2019г. предизвика истински скандал и освен това подхрани враждата ѝ с друга рапърка – Карди Би, която получи пет номинации през същата година, както и наградата за „Най-добър рап албум“ за дебютния ѝ ‘Invasion of Privacy’.

Кейти Пери
Година на последна номинация: 2014

Въпреки, че никога не е печелила награда „Грами“, Кейти Пери има тринайсет номинации през годините, включително в категории като „Запис на годината“ и „Песен на годината“ за номер едно хитовете ‘Firework’ и ‘Roar’.

Изпълнителката е пяла и цели шест пъти на церемонията по връчването на престижните статуетки, представяйки неповторимо шоу.

Боб Марли
Година на последна номинация: 2002

Символът на ямайската култура и реге музиката Боб Марли никога не е печелил „Грами“, а единствената му номинация идва посмъртно през 2002г. за документалния филм ‘Rebel Music: The Bob Marley Story’.

Може би причината за това се корени във факта, че наградите „Грами“ дори нямат специално обособена категория за реге музика до 1985г. – четири години след смъртта на музиканта.

Дженифър Лопес
Година на последна номинация: 2000

Един от най-емблематичните моменти в историята на наградите „Грами“ е появата на Дженифър Лопес на церемонията през 2000г. със зелената рокля на „Версаче“, която доведе до създаването на функцията за търсене на изображения в ‘Google’.

Тогава певицата е номинирана в категорията „Най-добър денс запис“ за песента си ‘Waiting for Tonight’. Година по-късно получава номинация в същата категория за ‘Let’s Get Loud’, но отново не печели наградата. Макар и това да са единствените номинации в нейната кариера, Джей Ло продължава да бъде чест гост на церемонията през годините, впечатлявайки както с безупречна визия, така и с истински спектакъл на сцената.

"Гънс енд Роузес"
Година на последна номинация: 1992

Хард рок бандата "Гънс енд Роузес" има три номинации за „Грами“ в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век, но така и не получи признанието, което мнозина смятат, че заслужава, като една от най-продаваните групи за всички времена.

Техният албум ‘Appetite for Destruction’ остава най-продаваният дебют и до днес с тираж от повече от 20 милиона копия.

Даяна Рос
Година на последна номинация: 1982

След огромния си успех като вокалистка на ‘The Supremes’, Даяна Рос започва своята самостоятелна кариера през 1970г. Първата от нейните десет номинации като соло изпълнител идва през същата година за кавъра на класиката ‘Ain't No Mountain High Enough’.

Певицата е номинирана още девет пъти в периода от 1970 до 1982г., но така и не печели позлатения грамофон. През 2012г. обаче получава специалната награда на Американската звукозаписна академия за цялостно творчество.

Queen ("Куийн")
Година на последна номинация: 1980

Британската рок група Куийн и Фреди Меркюри изцяло промениха музикалната индустрия и макар че са получавали множество статуетки за приноса си в музикалния свят през годините, нямат нито една награда „Грами“, въпреки четирите им номинации.

Групата обаче може да се похвали с две почетни отличия от Американската звукозаписна академия – през 2008г. Куийн стана част от нейната „Зала на славата“, а на церемонията през 2018г. получи награда за цялостно творчество.

Джими Хендрикс
Година на последна номинация: 1970

Единствената номинация на един от най-влиятелните електрически китаристи в историята на популярната музика

Джими Хендрикс е за изпълнението му на американския химн на фестивала „Уудсток“ през 1969г., включено в документалния филм за събитието. Номинацията идва малко след смъртта на музиканта, който загива на 27-годишна възраст. През 1992г. Хендрикс е удостоен посмъртно с награда за цялостно творчество от Американската музикална академия.