“Антропоцен парк: Последните оцелели” е новият пълнометражен проект на Камен Коларов. Главна роля в него заема древният мистериозен вид, който обитава Дунав – моруната.

Моруните са риби от вида есетрови. Обитават Земята от 200 милиона години. Сценарият на най-важния екшън проект това лято проследява историята на тяхното рязко, жестоко и несправедливо изчезване, започнало с настъпването на Ерата на Човека – Антропоцен.

Необезпокоявани, моруните могат да доживеят до 100 години. Подобно на хората, достигат полова зрялост между 15 и 18-годишна възраст. За жалост, голяма част от тях нямат късмета да живеят толкова дълго. Бракониерство, замърсяване и незаконни строежи по течението на Дунав са трите големи причини броят на моруните в реката да намалява с плашещи темпове.

Преди да делят планетата с човека, моруните са имали далеч по-добродушни съседи. Когато динозаврите изчезват в края на периода Джурасик преди 65 милиона години, един вид, скрит в дълбините на реките, оцелява сблъсъка с астероида. И доживява до днес.

Снимка: WWF Bulgaria

Проектът е за филм, който отразява нашата реалност - такава, каквато може да бъде. Но все още не е. Краят на филма все още не е заснет. Макар и малобройни, моруните все още живеят. С помощта на хората, популациите им постепенно се възстановяват. Именно хората обаче, са и причината да имат нужда от помощ. И не само лошите хора - една голяма част не са чували за този древен вид, а тези, които са, рядко са наясно с тежкото им положение.

“Антропоцен парк: Последните оцелели” е един филм, който трябва да спрем. За целта WWF България организира фондонабирателна кампания, която трябва да събере 30 000 лв. за зарибяването на българските брегове на Дунав с малки моруни. Проектът предвижда не само пускане на отгледани в развъдник моруни с див произход в реката, но и тяхното маркиране и проследяване през времето.

Дари на wwf.bg/esetra и сподели кампанията, за да сложим щастлив край на филма.