Теодора Славова е автор на първият български блог-роман „София-Лондон-София“, който беше издаден през 2019 година. Две години по-късно е факт вторият й роман 42 дни. Той е психологическо драма-фентъзи и е подходящ както за жени в период на търсене на себе си, така и за мъже, които искат да надникнат в сложния и чуплив женски свят.

В „42 дни“ Теодора разказва за преуспяла търговска директорка Кристел Христозова, която губи едни от най-близките си хора и точно когато решава да се самоубие, случайно вижда в електронната си поща оферта за пътуване с крайна дестинация Куба. Пътуването обаче продължава до мистичния остров Кинсиниера, където познатата й реалност се сблъсква с магия и магически същества, мрак и светлина и историите на други три жени, дошли на Кинсиниера, водени от собственото си нещастие. 

„Роди се, докато наблюдавах как гъсениците на пеперуди, снесли яйца в цветята на балкона ми, изяждат цветовете на красивото ми мушкато. 42 е изключително интересно число – като започнем от седмиците и шестиците, както и всичките твърдения и символики, които съдържат. Освен това казват, че за да се отървеш от лош навик са нужни 21 дни и още толкова, за да го замениш със здравословен такъв“, казва Славова за заглавието на втория си роман.

Снимка: Личен архив

Споделя още, че „Бягащата с вълци“ на Клариса Пинкола Естес е книгата, която й показва пътя към написването на „42 дни“.

„Прочетох „Бягащата с вълци“ за първи път, когато бях 18 или 20-годишна, и ме помете. Намести се в главата ми и още е там. За мен тя е като пътна карта или компас. Помага ми да не забравям къде искам да отида и как да стигна. Чета я при нужда и сега. Ако съществува книга, която всяка жена е добре да има под ръка в добро и зло, това е „Бягащата с вълци“, сподели авторката.

За главната героиня Кристел Христозова, която в романа Теодора често нарича „българката“, казва:

„Наричам я „българката“, защото в романа има и исландка, и японка, и африканка – срещат се жени от различни краища на света. Обичам да преплитам пътищата на хора от различни националности в книгите си. Направих същото и в „София-London-София“. Харесва ми да създавам български персонажи, които участват в голямата пиеса на човечеството заедно с всички останали. Що се отнася до името Кристел– срещала съм го именно в България. 

Ако се направи проучване как авторите измислят имената на героите от романите си, ще се изненадаш колко забавен е този процес. 

Освен това името Кристел Христозова прави триъгълник на противоречия с личността ѝ и със сюжета на романа. Сигурна съм, че някои читатели ще го открият.“

Попитах я за връзката на човека със земята и важно ли е да сме обвързани с природата, да ходим боси, да събираме билки, да се грижим и интересуваме от животните, от магии, вещици, шамани и т.н., а Теодора отговори, че „да ходим боси е полезно“, а дали уважаваме заобикалящия ни свят е вече въпрос на възпитание.

Снимка: Личен архив

„Да се грижим за природата е задължение на всеки един от нас. Важно е да отворим очи и да намалим щетите, които нанасяме на планетата и живота като цяло с действията или бездействието си. Вярвам в силата в и около нас“, заяви Теодора Славова.

За страха от срещата с непознатото, като например със смъртта, за която става въпрос в романа, тя казва, че 

като приемем факта, че всъщност непознатото е много повече от познатото, че умирането е неразривно свързано с живеенето и че сигурна е само промяната, ще преодолеем страха си.

„Няма жизнерадостно сбогуване, особено когато оставаме сами с неизвестното. Човек трябва да си тръгне, когато започне да прави твърде много компромиси със себе си, потребностите и ценностите си“, каза писателката  на „42 дни“.

Главният герой в романа - Балтазар е "дух пеперуда и изкусител на жените", озовали се на мистичния остров, той „се смее не с ъглите на съвършените си устни“, но всички жени са му подвластни и попитах Теодора как се разпознават фалшивите усмивки и хора.

„Няма готова рецепта за това. Някои хора разпознават фалша интуитивно, на други им трябва време и опитност, трети не притежават това умение“, сподели тя.

Снимка: Личен архив

В романа става дума за деспотите, за ревнивите любовници, за психопатите убийци и жените, които си мислят, че такива хора могат да ги обичат. Норико е една от героините на Теодора, която „беше обикнала един от онези мъже, които се влюбват за кратко, но пък алчно и безотговорно“, а друга от героините - Жана, дори е убита от такъв човек. Теодора иска да каже на жените да не се примиряват с всичко това само от страх или защото са повярвали, че са виновни за съдбата си и не заслужават друго.

„В основата на деструктивното, манипулативното и болезненото стои страхът – осъзнат или не. Омразата и агресията също са продукт на страха“, каза Славова.

За това дали, ще има трети роман Теодора беше категорична: "Надявам се да има трети,четвърти, пети... Преди това ми се иска да има сборник с разкази. Да съм жива и здрава да ги напиша. Няколко са готови, други вече са ясни на идейно ниво. Тук е моментът да благодаря на Христо Пацов и издателство „Потайниче“, на художничката Ани Дойкина за илюстрациите в романа „42 дни“, че са с мен и ме подкрепят. И на читателите, разбира се. На критиците също.“

Снимка: Личен архив

И тъй като през ноеври сайтът ни празнува рожден ден, си поговорихме и за вдъхновението - тема, която ще е през целия ноември.

Теди, коя жена намираш за вдъхновяваща и защо?
Всеки ден общувам с великолепни личности - жени и мъже. За щастие много от тях все още са сред нас. Общуваме чрез творчеството им, чрез разсъжденията им, чрез смелостта и искреността им, а с някои и през социалните мрежи. Понякога спорим, друг път ме разплакват, но обичам да ги слушам или чета. Трудно ми е ги изброя всички, но сред тях са: Алън Уотс, Ленард Коен, Рей Бредбъри, Дейвид Боуи, Нил Геймън, Маргарет Атуд, Кони Палмен, Тори Еймъс, Валери Петров, Алек Попов, Елена Алексиева, Аманда Палмър…Списъкът на онези, които ми помагат да се разгърна, е голям.

Какво вдъхновява ежедневието ти, къде намираш вдъхновение?
Вдъхновяват ме силни емоции и дребни неща. Листо, подмятано от вятъра, може да е много вдъхновяващо. Спокойното дишане на мъжа в леглото до мен може да се окаже описано в следващите ми стихове.

Какво ще пожелаеш на Ladyzone.bg - имаме рожден ден през ноември?
Честит рожден ден! Да сте търсещи, смели и любопитни! Да давате поле за изява на интересното и стойностното! Да вълнувате!

Теодора Славова коментира и илюстрацията, създадена специално за Ladyzone от Борислава Караджова. Погледна я за няколко секунди и каза, че първата асоциация, която й изниква, като я гледа, е за „подреден хаос в червено“. Смята, че всяка жена би разпознала нещо от себе си в илюстрацията. А за име предложи: „Раждането на Ladyzone“.

Снимка: Борислава Караджова

Какво име дадоха другите дами, гостували в темата ни до момента, вижте в материалите с тях: