Вероятно в днешно време първата работа на всички бъдещи майки и татковци (след като съобщят на необходимия брой хора добрата новина) е да се включат в родителски групи. Тези групи са генерална репетиция за излизането на детската площадка, където ще срещнеш същите типове хора и същите коментари, но без да можеш да ги филтрираш по някакъв начин.

Снимка: istockphoto.com

Аз съм търсил съвети един-два пъти, но следя тези групи, за да почерпя мъдрост и (признавам си), да видя, че и други хора имат същите проблеми.

С времето забелязах, че питащите и отговарящите могат да бъдат категоризирани в няколко групи. Когато разбереш към коя група спада съответният потребител, можеш до голяма степен да предвидиш какво ще е следващото нещо, което ще попита или ще отговори.

Снимка: istockphoto.com

В крайна сметка стигнах до 7 типа майки, с които можеш да се сблъскаш, без значение за какво е темата на съответната родителска група. Любопитно ми е дали ще се разпознаете в някоя от тях, дали ще се сетите за конкретни примери и, най-важното, дали съм пропуснал нещо важно.

Снимка: istockphoto.com

Това са наблюдения от 17 месеца престой в групите и макар със сигурност да има още какво да науча, мисля, че наблюденията ми са достатъчно изчерпателни, както ще се убедите на следващите страници >>>

Тип №1: Перфектната майка

За мен, а предполагам и за много от вас, този тип майки са най-дразнещи. Това са родителите, които ще отговорят на въпроса ви как да коригирате някаква черта в поведението на детето си с думите: „А моят Гошко не прави така.“

Снимка: istockphoto.com

Те много държат светът да знае, че техните деца са перфектни, а самите те никога не правят грешки в отглеждането им. Никога не могат да ви помогнат, защото никога не са се сблъсквали с подобни проблеми, но държат да го отбележат в коментарите към всеки пост.

Снимка: istockphoto.com

В интерес на истината, ако аз бях толкова перфектен като родител и ако моето дете спеше както трябва и ядеше колкото трябва, вероятно също щях да искам да го споделя. Със съпругата ми обаче сме далеч от перфектното, затова можем само да четем и неблагородно да завиждаме.

Снимка: istockphoto.com

Никой родител не може да е и седемте типа, защото някои от тях са коренно противоположни. На следващата страница ще намерите такъв пример по една от най-сериозните теми по отношение на отглеждането на деца – храненето >>>

Тип №2: Вечната кърмачка

Тези родители вярват, че няма нищо по-полезно за бебето от майчината кърма… дори когато вече е навършило 2 години. Ще ги познаете по коментарите от типа на „Некадърната педиатърка препоръчва да започна да захранвам Гошко с твърда храна, а той е само на 18 години.“

Снимка: istockphoto.com

Вечните кърмачки са сравнително малка, но доста открояваща се група. И, да си признаем честно, има нещо героично в решението на тези жени да продължат да кърмят, дори когато забързаното ежедневие, стресът и рекламите на адаптирано мляко карат много майки да отбият децата си при първа възможност.

Тип №3: Голямата готвачка

В другата крайност са майките, които започват да захранват бебето си с твърда храна едва ли не от родилното. Голяма част от тях кърмят само няколко дни или изобщо не започват. Някои от тях нямат възможност да кърмят, но други просто не вярват в „магическите“ свойства на кърмата.

Снимка: istockphoto.com

Тези жени обичат да споделят колко много неща вече е опитвало бебето им, докато други бебета на същата възраст тепърва свикват с вкуса на неща, различни от млякото на майка си. Те вярват в популярната в момента, но противоречива стратегия да дават на бебето да опита от всичко и то само да прецени какво иска и какво не.

Темата за храненето е много важна и сериозна, така че в никакъв случай не бих заел страна. Всяка майка има право сама да реши какво е най-доброто за детето ѝ. За следващата страница обаче съм оставил няколко типа майки, които много ми лазят по нервите >>>

Тип №4: СМ (съкращаващите майки)

Снимка: istockphoto.com

Преди известно време попаднах в една група на пост за АМ и не разбрах какво значи съкращението. Съпругата ми ми обясни, че това е съкращение за адаптирано мляко и не съм никаква майка, ако не го знам. Първоначално се ядосах, но после осъзнах, че действително не съм майка.

СМ използват толкова много съкращения, че за да разчиташ постовете им ти е необходим речник – СЗ значи следобедна закуска; ЛЛ е личен лекар; има дори ММ, което ще рече „моят мъж“. Често се използват и съкращенията „свеки“ за свекърва и любимото ми „педи“ за педиатър.

Тип №5: Майката на Негово Величество Господин Милорд Бебе Гошко

Снимка: istockphoto.com

В този тип включвам всички жени, които не казват „бебето ми“, а използват всякакви други обръщения за човечето си.

Има бебе/детенце (никога бебето или детето!); само собственото име на детето, сякаш е популярна личност; господинът/госпожата; лейди/милорд (изписват се с главни букви и все се намира някой да попита дали това е името на детето); моят мъж/моята жена (става въпрос за бебето, но създава объркване – една жена беше попитала нормално ли е „моят мъж“ да оплешивее след раждането и ѝ предписваха лечения за плешивостта на съпруга ѝ).

Тип №6: Паникьосаната майка

Снимка: istockphoto.com

Този тип майки заливат групите с въпроси като: „нормално ли е като се буди бебето ми да си отваря първо дясното око, а след това всички останали“?

Родителството е истински кошмар за тези родители и всяко ново нещо, което бебето направи, за тях е възможен симптом на нелечимо заболяване.

Тип № 7: Суеверната майка

Снимка: istockphoto.com

Това са майките, които питат могат ли да ходят на гробища, ако бебето им още не е минало през молитва или в коментари за хълцащо бебе препоръчват леене на куршум.

Между другото, България е една от най-суеверните нации в Европа, така че няма да навлизам в подробности, за да не отнеса някое проклятие.

За последната страница запазих една специална категория майки >>>

Бонус тип: Таткото майка

В тези групи има и известен брой татковци, макар и те да са като обичащи тъмното насекоми – трябва да обърнеш някой камък, за да ги намериш.

Снимка: istockphoto.com

Тези татковци рядко задават въпроси и може да ги намерите преди всичко в коментарите.

Снимка: istockphoto.com

Често пъти се включват, за да обяснят нещо за избора на столче за колата или правилната технология за обезопасяване на дома. Неща, които на пръв поглед изглеждат като проява на кавалерство, но могат да бъдат счетени и за проява на надменност.

Снимка: istockphoto.com

Честно, иска ми се повече мъже да задават въпроси в тези групи и не знам защо не го правят. Дали действително чувстват, че няма какво да научат от жените за отглеждането на бебета или (като в моя случай), защото се страхуват, че някой от изброените типове майки ще им се нахвърли, ще ги разкритикува и ще им покаже, че мястото им не е в съответните групи?

Още по темата: