Насекомите хапят и жилят, и предизвикат локално раздразване на кожата. Нерядко са преносители на опасни заразни болести. В други случаи организмът реагира с алергична реакция към отровата и слюнката им. 

Кърлежите попадат върху кожата, когато се разхождате сред високи неокосени треви в парк или в гора. Като се приберете прегледайте скалпа и сгъвките зад коляното и подмишниците, защото често кърлежите остават незабелязани.

Впитият в кожата кърлеж издърпайте внимателно с пинсета. Почистете мястото с памучно тампонче, напоено със спирт. Ако има обрив по кожата с обща отпадналост и висока температура, направете консултация с лекар, защото кърлежите са преносители на опасни заразни болести като лаймска болест, кърлежов енцефалит, марсилска треска. В такъв случай занесете в лекарския кабинет и кърлежа във флаконче с влажно памуче, за да бъде поставена по-лесно диагнозата.

Редовно обезпаразитявайте домашните си любимци, които също могат да бъдат преносители на бълхи и кърлежи.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Най-ефективното средство за предпазване от кърлежи, бълхи и комари, особено в местата, където тези насекоми са много разпространени, е използването на репеленти. Механичната защита срещу тях при разходка сред природата е носенето на панталон с дълги крачоли, шапка и блузка с дълги ръкави.

Обикновено няма сериозни последици от ухапването от бълхи и паяци. Обривите са групирани и се появяват там, където е минала бълхата или паяка. Достатъчно е третиране на мястото с тампонче, напоено със спирт.

Ухапванията от комари причиняват неприятни сърбежи с подуване и зачервяване. От разчесването може да се получи разраняване на кожата. Намазване с амонячен разтвор успокоява кожата от силния сърбеж, когато ухапванията са десетки на брой.

В място със застойни води предварително се напръскайте с репелент, който ги отблъсква. Има различни средства за намазване, а също ефективни гривни, отблъскващи насекомите.

Механичната защита срещу комарите е поставяне на комарници на прозорците. Съществуват приспособления за дома, недопускащи комарите в помещението. 

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Пчелите и осите жилят, за да защитят рояка си. Отровата в жилото предизвиква силна болка и така нападателят им бързо бива обезвреден. Пчелите винаги оставят жилото си, затова се опитайте да изтласкате жилото с нокът или с тъпата страна на нож. След това измийте ужиленото място обилно с вода и сапун. Срещу отока и болката поставете лед. Може да се използва охлаждащ спрей с ментолов спирт или да се вземе антихистаминова таблетка.

Домашни средства за третиране на мястото на ужилване от пчела са: спирт, йодна тинктура, амоняк, сода за хляб, мокър пясък, скилидка чесън.

Пчелите и осите най-често предизвикват алергични реакции. Хората с алергия е добре да имат със себе си ампула урбазон, игла и спринцовка, или апис мелифика. 

Най-доброто нещо срещу ужилване е предпазването. Избягвайте носенето на прекалено ярки дрехи с флорални мотиви за разходка сред природата. При наличие на раздразнена пчела или оса застанете мирно, избягвайте резки движения и бавно се оттеглете от нейната територия.

Снимка:Thinkstock/Getty Images