Важно е да се търси причината за агресивното поведение на тинейджърите. Във възрастта между 13-19 години целта им е по всякакъв начин да искат да впечатлят съучениците си. Когато тинейджърите не могат да "блеснат” с физически данни, художествени заложби, спортни постижения, успехи в олимпиади и състезания, единственото, с което биха могли да се изявят, е агресивно поведение. Индиректната агресия се проявява под формата на интриги, злословене и клюки.

Желанието на съзряващата личност за отстояване на лична позиция и самостоятелност също поражда груби взаимоотношения като протест срещу порядките на родителите и в училището. Авторитарните родители със строгост и ограничения неволно отключват агресивното поведение у децата си. 

В условията на съвременните комуникационни технологии се случва тинейджъри да обиждат и заплашват в Интернет. Публикуват вулгарни снимки и текстове с цел да тормозят и разстройват цяла група хора. Получавали сте вероятно извинителни писма от приятели, въвлечени в нецензурни публикации, защото профилът им е бил използван злонамерено. 

Не сте задължени да отговаряте на предизвикателствата и въпросите. Когато качват притеснителни, арогантни и възмутителни снимки, или послания, дори да не са лични обиди и лъжи, сложете ги в игнор-листа на форума, в който споделяте мнения. Помагайте на своите приятели да постъпват по същия начин. Със сигурност нямате нужда от грубост и цинизъм.

Игрите, филмите, медиите като цяло оказват силно влияние върху мисленето. Според ново изследване видеоигрите с насилие, които децата предпочитат да играят, пораждат агресивни мисли и поведение по-късно.

Спокойните отношения на родителите с децата включват уважение и зачитане без наказания, епитети и заплахи. Спортуването също е сигурен начин за изразходване на енергията и намаляване на агресивността.

Как да се справите с раздранението може да прочетете в следващия пост: