„Облечи се, че ще настинеш!”; „Не стъпвай там да не се изцапаш!” – тези фрази чуват най-често децата, когато идат на разходка в парка или планината. Всъщност, това са местата, на които трябва да се дава пълна и абсолютна свобода на малчуганите.

Колкото по-малко бдите и се грижите за тях, когато те са сред природата, толкова по-самостоятелни и смели стават те!

Калта е на поляните, за да поиграят с нея. Локвите са там, за да цопат в тях. Тревата е за въргаляне. Клоните, за да повисят. Листата са мекото предизвикателство, в което да се заровят.  

Снимка: facebook.com/theresakids

Всички изброени неща не са оръжия за масово поразяване. Това е природа и най-естественото, което може да се случи, е да оставите децата да я опознават и да общуват с нея без ограничения.

На зелено училище в България обикновено означава екскурзия в планинско градче със зона за отдих – малък хотел, хижа или бунгала. Децата продължават да имат учебни чарове, но в намален брой и прекарват известно време на близките поляни.

Едно училище в Канада привлече вниманието ни със свободата, която дава дори на съвсем малките (от 3 месеца до 12 години). То предоставя възможност на децата да се развиват физически, социално, емоционално, морално, духовно, умствено, творчески и музикално сред здравословна околна среда.

Снимка: facebook.com/theresakids

Именно в такива условия се подсилва самочувствието на детето. То има възможност да разгърне пълния си потенциал – да взема самостоятелни решения, да е креативно и да се справя с трудности, разчитайки най-вече на себе си.

Разходките сред дивата природа може и да не доведат до простуда, но със сигурност ще доведат до друго - по-усмихнати и смели деца!

Снимка: facebook.com/theresakids