На 134 км от София, във Велинград, в посока на Юндола и малко над лечебното заведение "Света Петка Българска", към гората тръгват 3 пътеки, които подобряват здравето. Разхождайки се по тях, ще вдишате най-чистия въздух в България. Тук се събират силите на духовността и природа. В най-чист вид.

Велинград е един от градовете с най-чист въздух и един от най-безоблачните в България

Причината е местоположението на града - в Чепинската котловина, в полите на Родопите. Любопитен факт е, че югоизточно от местността Клептуза извън града, се пресичат 24-ия меридиан и 42-ия паралел. Такива пресечни точки се срещат рядко, а комбинацията на цифрите го прави още по-интересно.

До изходната точка за пътеките на здравето може да стигнете с автомобил или велосипед. Пред болницата има паркинг. Малко под него се намира единственият в България къмпинг с гореща минерална вода. 

В началото на пътеката е кръстът

Поставен е точно пред параклиса "Света Петка Българска", между високи борове и мек мъх по земята. Може би защото всеки, дошъл да се лекува в белодробната болница, вярва не само на лекарите и физиотерапевтите. Ако те са разумът и прецизните действия, то останалото е просто вяра и... дар от природата. 

Снимка: Росица Николова

Една от пътеките тръгва от беседката пред лечебното заведение, пресича потока и се връща в задния двор на болницата. Пътеката е с лек наклон и натоварване. По нея могат да се разхождат хора с белодробни заболявания, сърдечни увреждания, задух и трудно подвижни или в напреднала възраст. Дължината на пътеката е около 2 км. По цялата й дължина има маркировка, която е в бял цвят и е лесно проследима. 

Снимка: Росица Николова

Другата пътека има наклон от 40 до 60 градуса. "Осеяна" е с каменни пейки, боядисани в тюркоазено синьо, на които всеки изморил се може да приседне. Поставени са през около 200 м. 

След началните 400 метра на пътеката, следва участък с по-високо натоварване. В края му се стига до широк горски път. Оттам има видимост към Милеви скали, връх Стража, връх Сюткя и Елин връх. 

Снимка: Росица Николова

Пътеката лъкатуши около река Луковица

Легендата за името й разказва, че при моста в местността Кемера, при големи дъбови дървета, бил погребан човек, убит от разбойници за пари. След убийството у него баче били намрени само 2 глави лук. Затова и хората нарекли реката Луковица. 

Най-подходящото време за разходки по пътеките на здравето е рано сутрин. Росата все още не се е вдигнала и по тревата остават малки капчици вода, приличащи на диаманти.

Около пътеката може да откриете множество билки, треви и цветя. 

Снимка: Росица Николова

Познавачите на гъби ще се зарадват от многообразието, което ще им предложи гората. 

Снимка: Росица Николова

Пътеката е чудесна и за разходка с деца

Не само защото теренът е лек, но и защото със сигурност ще им бъдат интересни красивите борове с прелитащи по тях катерици, малките нападали шишарки и птиците, които не спират да пеят. С какво още може да ви изненада пътеката - скакалци, горски ягоди и малини край пътя, бял равнец, малки теменужки с дълги стебла, жълт кантарион и др.  

Мястото е чудесно за лятото, защото предлага прохлада. Почти през цялото време се движите в сенките на дърветата, но има и красиви полянки на слънце. 

Не пропускайте да видите още... 

В началото на пътеките, край паркинга на болницата, има две малки къщички. Изглеждат точно като излезли от приказките, особено ако сте на мястото рано сутрин, когато има мъгла. Дървените постройки са оградени от всоки борове и така изглеждат още по-малки и сгушени. Това не са просто къщички, а гълъбарници. Всяка от тях се обитава от десетки пернати птици в различни цветове. 

Чистият въздух и богатството от растителни видове са добри условия за отглеждане на пчели. По протежението на пътеката, встрани от нея, следвайки малка просека сред дърветата има пчелин с 51 броя кошери. Всички те са разположени на открита поляна, заобиколена от иглолистни дървета. 

Снимка: Росица Николова

Други пътеки на здравето из България:

  • Алея на здравето в Банкя
  • Пътека на здравето от Кладница до хижа "Селимица"
  • Пътека "Сила и живот" или Пътеката на Дънов, Витоша

  • Велико Търново – котки в саксия, Царевец и 25 градуса през ноември
  • Макар и с 8 години закъснение защитена зона „Камчия“ е факт
  • Открихме къде се крие „тайната“ за пенсиите в България
  • Лятната ваканция на звездите
  • Забравете за Фейсбук и Инстаграм, докато сте на почивка. Ето защо
  • Пет нови защитени територии в България – сред тях са „Бабу́” и „Река Белица”
  • Животът им е във вашите ръце – как да предпазите домашните си любимци от летните жеги
  • Яхта под наем в България – какви са цените?
  • Суха, изтощена и заплетена - как да възстановим косата си след ваканция?
  • ТОП 10 на най-търсените места за каравани този сезон