Миналата година Джон Траволта, който днес навършва 66 години, игра във филма „Фанатикът“, който вероятно не сте чували и за това си има причина – филмът не беше добър. Интересното обаче е, че няма човек, който да не е чувал името на легендарния актьор Джон Траволта, но малко хора могат да се похвалят, че са гледали нещо с него през последните 20 години. А още по-малко са тези, които ще кажат, че са гледали нещо с него, което всъщност е добро.

Снимка: Getty Images

Какво стана с един от най-големите актьори в Холивуд и защо толкова много не му върви през 21 век? Не, талантът му не е изчезнал, но актьорът направи някои грешни избори за филмите, в които да участва и това ще го преследва цял живот.

Джон Траволта напуска училище, за да започне бляскавата си кариера

Още откакто бил съвсем малък, Джон Траволта мечтаел да бъде актьор. Майка му, която била танцьорка, също насърчавала тази мечта и не се възпротивила, когато младият Траволта напуснал гимназията, за да преследва актьорска кариера.

В началото на 70-те години Джон Траволта е не особено успешен актьор, който има малки роли в телевизията и участия в театрални постановки. Всъщност един от първите сценични мюзикъли, в които участва, е сравнително новият „Брилентин“ – години преди да се появи култовият филм.

„Добре дошъл отново, Котър“
Снимка: Getty Images

Траволта става звезда през 1975 г., когато получава роля в сериала „Добре дошъл отново, Котър“, който продължава до 1979 г. и се радва на значителна популярност. Благодарение на известността си от сериала, Траволта започва да получава и по-големи роли, като тази във филма „Кери“ на Браян де Палма.

През 1977 г. го избират за главната роля в „Треска в събота вечер“, който става абсолютен хит и носи на Джон Траволта първата му номинация за „Оскар“. Танцовите движения на Джон Траволта стават толкова популярни, че младежи в цяла Америка ги имитират. Но ролята, която ще направи Джон Траволта световноизвестен, тепърва предстои.

Филмът „Брилянтин“ и защо принцеса Даяна нарече една от роклите си на името на Джон Траволта

През 1978 г. мюзикълът „Брилянтин“ се превръща в пълнометражен филм и в главната роля е избран именно Джон Траволта. Той вече е изпълнявал ролята на Дани Зуко на сцената, така че тя не е нова за него. Във филма си партнира с певицата Оливия Нютон-Джон.

„Брилянтин“ става международен хит и донася на създателите си забележителните за времето си 400 милиона долара (за сравнение, бюджетът на филма е бил 6 милиона). Джон Траволта става любимец на милиони зрители по целия свят.

Сцена от "Брилянтин"
Снимка: Getty Images

Една от почитателките на Траволта е принцеса Даяна, която през 1985 г. пристига на посещение в Белия дом и специално моли за възможност да танцува с Джон Траволта.

Танцът им остава в историята, а по-късно принцесата кръщава роклята си на името на Джон Траволта. Същата тази роля беше продадена на търг миналата година за над 280 милиона долара.

Между пробива си в киното и края на хилядолетието, Джон Траволта става един от най-търсените актьори в „Холивуд“. Той остава популярен дори след като участва в успешната, но заклеймена от критиците поредица „Виж кой говори“. През 1994 г. Куентин Тарантино го харесва за култовия си филм „Криминале“ и тази роля носи втората номинация за „Оскар“ на Джон Траволта.

Снимка: Getty Images

Актьорът обаче счита, че целият му успех се дължи на религията, която изповядва. Джон Траволта е член на Църквата на сциентологията и в края на миналия век решава да покаже уважението си към основателя на църквата като продуцира и участва във филм по негова книга. И от този момент нататък кариерата му тръгва надолу.

Повече за Църквата на сциентологията и филма „Бойно поле Земя“ може да прочетете на следващата страница >>>

Как членовете на Църквата на сциентологията използваха телепатия, за да превърнат Джон Траволта в звезда

Джон Траволта е отгледан и възпитан като католик, но през 1975 г. приема нова вяра и става член на създадената преди малко повече от 20 години религия сциентология. Една от основните характеристики на този култ е, че членовете трябва да минават през курсове за усъвършенстване. И точно по време на един от тези курсове, преподавателят накарал всички ученици да се обърнат към сградата на телевизия ABC и да изпратят телепатично съобщение на ръководителите, че трябва да наемат Джон Траволта. Още същата година Траволта започва да се снима в „Добре дошъл отново, Котър“ – ролята, която го направи известен.

Джон Траволта през 70-те, когато приема сциентологията
Снимка: Getty Images

Джон Траволта не вярва това да е съвпадение и е изразявал мнение, че дължи целия си успех на църквата. Както вече стана ясно, именно ролята в сериала отваря вратите пред него за следващите му хитови филми.

В края на 90-те години актьорът решава да направи филм по един от романите на създателя на църквата, за да покаже уважението си. Тогава никой не можел да предположи, че това ще се превърне в един от най-лошите и критикувани филми на всички времена.

„Бойно поле Земя“ – филмът, който провали кариерата на Джон Траволта

Църквата на сциентологията е създадена от американския автор на научна фантастика Л. Рон Хъбард. Говори се, че веднъж той заявил, че единственият начин един писател да изкарва пари от въображението си, е да направи своя религия. Така се появила сциентологията.

Създателят на Църквата на сциентологията Л. Рон Хъбард
Снимка: Getty Images

Макар след основаването на църквата Хъбард да се концентрирал преди всичко върху писането на книги с религиозно съдържание и развиването на доктрината на сциентологията, той не забравил напълно страстта си към научната фантастика.

През 1982 г. се завърнал към ранното си поприще и публикувал романа „Бойно поле Земя“, който бързо добил популярност не само сред сциентолозите, но и сред масовата аудитория на научната фантастика. Интересът към Л. Рон Хъбард като писател се завърнал и така в последните години от живота си той започнал да печели пари и от художествената си литература.

Именно книгата „Бойно поле Земя“ решил да екранизира Джон Траволта, който поел главната роля и станал продуцент.

Сцена от филма "Бойно поле Земя"
Снимка: imdb.com

„Бойно поле Земя“ има всичко, което предполага да се получи успешен филм – историята е създадена по известен роман с много почитатели, главната роля се изпълнява от холивудска звезда, всички, които работят по филма, са големи имена в киното и най-вече в научната фантастика. По „Бойно поле Земя“ са работили оператори, сценографи и сценаристи, свързани с филми като „Индиана Джоунс“ и „Междузвездни войни“.

За изненада на всички, когато филмът тръгнал по кината, бил засипан от критики – от актьорската игра до осветлението на сцените. Самият сюжет се оказал недомислен и глупав. При бюджет от 73 милиона, филмът успял да събере от продажби на билети по-малко от 30 милиона. Оценката му в най-големия сайт за кино IMDB в момента в 2.5/10 (15-ият най-ниско оценен филм в сайта), а в metacritic.com е 9/100. Критиците от сайта rottentomatoes.com пък му дават едва 3%.

Сцена от филма "Бойно поле Земя"
Снимка: imdb.com

Изглежда всичко, което е можело да се обърка при заснемането на „Бойно поле Земя“, се е объркало и филмът остава трудно за измиване петно в кариерата на Джон Траволта. И макар че той не е спрял да се снима в киното, ролите му вече все по-рядко предизвикват интереса на публиката. Това е едно от най-скоростните звездни пропадания в историята на Холивуд.