"Да наситим своите демони" е вдъхновена от древната тибетска практика Чод, разработена от Мачиг Лабдрон – първата жена учител по будизъм от XI век. Дългогодишен практикуващ и учител в областта на духовното знание, лама Цултрим Алионе (автор на Жените на мъдростта) заимства и доразвива идеята за работа с демоните, принасяйки я в дар на съвременния човек.

Тя хвърля мост към днешната западна психика и предлага достъпен и ефективен подход за справяне с отрицателните емоции, страховете, болестите и самоунищожителните модели, като извежда радикалната представа, че за да се изцелим, трябва да храним, а не да се борим с демоните си.

Представата за демони изключва призраци, гоблини или помощници и създания на Сатаната. По правило те са творения на нашия ум, части от психиката ни, които пряко влияят на живота ни. Провокират се от конфликтите, които имаме с любими хора, от тревожността, от страха от провал, от пристрастеността към алкохол, дрога, пари и пр. Те са невидимите деструктивни сили, които постепенно започват да контролират и да ръководят съзнателния ни живот. Както сполучливо отбелязва Мачиг Лабдрон: Всяко нещо, което блокира вътрешната ни свобода, всъщност е Демон.

Техниката е проста: визуализирайки ги в конкретна форма и предлагайки им това, от което имат нужда, се освобождаваме от тях. На практика се сприятеляваме с това, което най-много ни плаши. Стратегията е любов, грижа и разбиране, а не бягство или борба с враговете. Петте стъпки на практиката ни превеждат през целия процес на трансформиране на Звяра в Съюзник, а енергията, въвлечена във вътрешния конфликт, се освобождава и се превръща в неоценим ресурс и потенциал за лично израстване.

Методът предлага изцяло нов подход за решаване на конфликти, който води до психологическа интеграция и вътрешен мир.

Вярвам, че подходът „да въвлечем врага в играта“ и да го „наситим“ представлява революционно преминаване от парадигма на доминиране към парадигма на толерантност и интеграция. Религиозните системи, разчертали бойните полета за вътрешните и външните битки, доведоха до силно поляризирани изживявания във вътрешния ни свят и във все по-плашещия свят около нас. Колкото и демони да унищожим, на тяхно място винаги ще се появяват нови; колкото и терористи да убием, на тяхно място винаги ще идват други. За да бъдем ефективни, ни е необходим нов модел, който се опира на състрадание, присъединяване и диалог. Този подход загатва невероятни хоризонти – и в личен, и в колективен план.

Снимка: Кибеа

Цултрим Алионе, магистър, израства в Ню Инглънд и изучава тибетския будизъм от 1967 г. Тя е сред първите американки, на които е даден монашески сан. Ръкоположена е през 1970 г. от Шестнадесетия Кармапа, Рангджунг Ригпе Дордже, който я припознава на 22-годишна възраст в тълпата. След като е ръкоположена в Бодхгая, Индия, той предрича, че тя ще помогне на много същества.

След 4-годишно монашество тя връща обета, омъжва се и ражда три деца; същевременно завършва магистърска степен по будизъм и правата на жените в университета Антиок. По това време пише "Мъдри жени" – пионерска книга за живота на духовно извисени жени, посветени на будизма.

През целия си живот продължава да практикува, изследва, преподава и да пътува по целия свят, за да обучава и да води поклонения, а винаги, когато има възможност, прекарва дълги периоди в духовно оттегляне.

Вдъхновена от идеята, зародила се на младини (докато живее в Хималаите), за създаване на Западен ритрийт център, в който всеки би могъл да се потопи в дълбината на тибетската медитация, през 1993 г., заедно със съпруга си Дейвид Пати, Цултрим основава Тара Мандала – ритрийт център, разположен на 3000 декара, в който е директор, завеждащ духовната част и постоянен преподавател.

На това специално място са построени: триетажен храм с формата на мандала, жилищна сграда, общински център, многобройни бунгала за ритрийт и малки жилища, които предоставят възможности за кратко и по-дълго оттегляне. Библиотеката е истинска съкровищница на мъдростта.

Земята е благословена като ney – място на сила, от много тибетски лами, както и за tersa – където се разкриват termas (тайни знания). Тук се провеждат различни обучения: Капала, Чод, Зелена Тара и пр.

В Тара Мандала оживяват традициите, завещани от Мачиг Лабдрон, Нингтиг, Озел Дордже Санг Дзо, тайният съкровищен цикъл на Адзом Другпа, Паво Дордже, чрез учителката Адзом Ринпоче. Главният фокус в момента е да се преоткрие и да се възстанови учението на Мачиг Лабдрон.