„Омръзна ли ви да не се харесвате? Писна ли ви да избирате дрехи, които не бихте предпочели, стига да не скриваха онези досадни излишни килограми? Купете сега хапчетата…, които гарантират незабавен резултат...” – звучи ли ви познато?

Да, и на нас. Рекламите на хранителни добавки и лекарства, които с магическа пръчка ще махнат от тялото ви тлъстинките, при това – без никакво усилие от ваша страна, ни заливат постоянно. Доколко обаче те са реалистични и можем ли наистина да се надяваме една опаковка разноцветни и рекламирани капсулки да ни направят втора Джесика Алба или ако искате – Клаудия Шифър в силните й години?

И така – къде е истината в митовете и легендите за хапчетата? И още повече, ако е твърде хубаво, за да е истина, трябва ли да се доверим на вътрешните си резерви и да бъдем скептично настроени?

Ще започнем с това, че да (и за съжаление на много от нас) магически методи за загуба на излишните килограми все още не съществуват.

Затова пък можем да проверим къде измежду всички рекламни послания се крие истината. Предлагаме ви да прочетете кои са най-разпространени митове, свързани с действието на хапчетата за отслабване. Веднъж научили истината, стояща зад всяка маркетингова/социална заблуда, със сигурност ще откриете по-здравословен и ефективен начин за постигане на желания резултат.

Мит: Не ми е необходимо да спазвам диета или да спортувам, докато приемам хапчета за отслабване

Факт: Всяка фирма, да не говорим за диетолог – ще ви каже, че ако искате да отслабнете, ще ви се наложи да си съставите здравословен хранителен режим и да спортувате. Редовно. Колкото и силно да е някое лекарство, то допълва спорта и диетата, а не ги замества. Например, ако взимате хапчета, които помагат на червата ви да смилат някаква част от мазнините, които поемате, ще трябва да спазвате нискомаслена диета или ще си докарате някои доста неприятни странични ефекти. В случай, че не се съобразявате с предписанията и поемате повече мазнини, много вероятно ще се подуете или дори обринете.

Мит: Хранителните добавки със зелен чай изгарят мазнини

Факт: Екстрактът от зелен чай може да подпомогне загубата на теглото, но ако е в хранителна добавка или ако се юрнете да пиете чаша след чаша с такъв, едва ли ще получите кой знае какви резултати, а те още по-малко ще са трайни, твърдят от health.com.

Какъвто и ефект да видите след пиенето на зелен чай, той най-вероятно се дължи на кофеина. Всеки стимулант ще ви е от полза, стига да ви дава енергия, за да спортувате повече. В този смисъл – в зеления чай се съдържа доста приятно количество енергизираща съставка, която ще ви е от полза във фитнеса или в спортната зала. Ако не понасяте кофеина обаче, избгявайте зеления чай и кафето, тъй като те ще нарушат сърдечния ви ритъм и ще попречат на съня ви.

Мит: Бергамотът е безопасен заместител на ефедрата

Факт: Вярно е, че бергамотът до известна степен е близък до билката ефедра, но това не е задължително хубаво нещо. Ефедрата повишава кръвното налягане, причинява аритмия и освен това е забранена за ползване от 2004г. насам, след като се оказа причина за смъртта на няколко души. Бергамотът съдържа синефрин, който е близък до ефедрина (основната активна съставка в ефедрата) и някои експерти смятат, че крие някои от рисковете на забранената билка.

Други експери пък смятат, че тези рискове са преувеличени и бергамотът ще ви даде резултати, които няма да ви струват никакъв риск. Както се казва - истината е някъде там, преценете сами.

Мит: Щом е на рафта в магазина, е безопасно

Факт: Повечето хора може и да не разбират, че много от добавките за загуба на тегло са нелегални и често не са тествани. Да си мислим, че щом някакъв продукт е в магазина, това го прави безопасен, е много погрешно. Затова – внимавайте какво си купувате.

Мит: Естествените добавки за загуба на тегло нямат странични ефекти

Факт: Това не е вярно. Няма значение дали хапчето е на основа естествени добавки, ако причинява странични ефекти, то значи ги причинява.

Ако държите да се придържате към натурални съставки, по-добре обърнете внимание на храната си. Конюгираната линолова кислеина, например, е доста широко промотирана в борбата с килограмите, но изследванията за нейната ефективност са още доста бедни. Тя все пак може и да помага за изграждането на мускули за сметка а загубени мазнини, но диетата и спорта правят същото нещо. В меню, съдържащо месо, яйца и млечни продукти има достатъчно конюгираната линолова кислеина, за да не се налага да взимате допълнително в таблетки.