Поводът да ви запознаем с историята за появата и живота на първия човек, заченат ин витро, е предстоящата конференцията под наслов „Дървото на живота”, организирана от списанията Forbes и GRAZIA и от болница за женско здраве МБАЛ “Надежда”. Специален гост на нея ще бъде именно Луиз Браун – първото в света бебе ин витро. На срещата, която ще се проведе на 12 януари, неделя, в хотел Балкан (Шератон), София, ще бъдат обсъждани иновациите в репродуктивната медицина. Повече за събитието научете тук.

___

Тя е Луиз Браун. Първото бебе ин витро. Родена е на 25 юли, 1978 г. в Олдъм, близо до Манчестър. На бял свят се появява с цезарово сечение. Тежи 2,61 кг. През 1977 година, месец ноември, 29-годишната й майка Лесли забременява чрез метода ин витро. Лесли Браун има запушени фалопиеви тръби и в продължение на 9 години със съпруга си Джон правят неуспешни опити да имат дете. Накрая решават да опитат ин витро, въпреки че по това време тази техника на асистираната репродукция все още е на експериментално ниво.

Лечението на Лесли започва още през 1976 г. и година по-късно, на 10-ти ноември, гинекологът д-р Патрик Стептоу и физиологът от Кеймбридж д-р Робърт Едуардс успяват да извадят качествена яйцеклетка. Оплождат я в лабораторни условия и след 3 дни я имплантират в матката на Лесли. Преди да постигнат революционния си успех с раждането на Луиз Браун, Д-р Патрик Стептоу и д-р Робърт Едуардс имат за гърба си няколко опита на прилагане ин витро техника на двойки с репродуктивни проблеми, но без резултат.

>> 

В деня след раждането на Луиз Браун, на официална пресконференция, двамата доктори обявяват пред световните медии, че е родено първото бебе, заченато ин витро – в лабораторни условия, извън човешкото тяло.

Снимка: telegraph.co.uk

Докато щастливите родители позират за снимка с малката Луиз, д-р Стептоу и д-р Едуардс говорят открито за медицинското си постижение. Те споделят пред журналистите, че раждането е преминало успешно, без никакви усложнения. Д-р Джон Уебстър, специализант при д-р Стептоу, споделя пред BBC за спомените си от онази паметна вечер: "Бяхме силно притеснени да не би случайно бебето да се роди с някакъв малък дефект, защото тогава хората щяха да мислят, че причината е ин витро технологията.”. За щастие опасенията им се оказват излишни.

>> 

Въпреки че Стептоу и Едуардс се опитват да запазят в тайна новината за бременността на Лесли Браун, това се оказва невъзможно.

Снимка: caafimaadka.com

Репортери от различни точки на света буквално обсаждат болницата, в която Лесли е настанена за раждането. Д-р Стептоу планира то да се случи на 26 юли, но внезапно променя решението си, за да надхитри репортерите. В нощта на 25 юли малката операционна е претъпкана не само от анестезиолози, хирурзи и педиатри, но и от всички специалисти, които са взели участие в осъществяването на ин витро процедурата. С проплакването на Луиз най-сетне е сложен краят на серията неуспешни опити за оплождане на човешка яйцеклетка в лабораторни условия. Това се оказва повратна точка в съвременната репродуктивна медицина, благодарение на която днес са родени повече от 5 милиона бебета.

>>

Уникалното постижение на Стептоу и Едуардс получава световно научно признание през 2010 г. с Нобеловата награда за медицина, присъдена именно на професор Едуардс за разработването на технологията за изкуствено оплождане на човешката яйцеклетка. Няколко години след раждането на Луиз Браун, отново чрез метода ин витро, се появява и по-малката й сестра – Натали. Впоследствие тя става първата жена, зачената ин витро, родила свое дете. Луиз днес е на 35 години, а медийният интерес към нея и към революционното медицинско постижение на Стептоу и Едуардс не стихва.

Независимо от непрестанния шум около нея, Луиз води съвсем нормален начин на живот и опровергава теориите, че родените ин витро са по-различни от останалите хора. Тя никога не пропуска да отбележи, че е горда да бъде първото в света родено "бебе в епруветка" и като такава ежедневно вдъхва надежда на милиони двойки по света, които не могат да забременеят по естествен път, че също могат да бъдат родители.

>>

През 2006 г. самата Луиз Браун става майка за първи път. Синът й Камерън се ражда през декември, заченат по естествен път.

Сега Луиз живее със съпруга си Уесли (43 г.) в дома им в Бристол. Той работи като охранител, а тя - в куриерска служба до излизането си в майчинство през лятото на 2013 г., когато се ражда второто й дете - Ейдън Патрик Робърт - кръстен на хората, благодарение на които Луиз се появява на бял свят.

Снимка: bristolpost.co.uk

За съжаление майката на Луиз - Лесли Браун, не успява да види по-малкия си внук - след тежко боледуване тя си отива от белия свят през 2012 г. Лесли ще остане в историята като първата жена в света, родила детето си чрез метода ин витро, а примерът й винаги ще блести като лъч надежда за онези хора, които днес срещат трудности със забременяването и повече от всичко мечтаят да се сдобият с рожба.