Разгарът на лятото е, а един от най-важните аксесоари са слънчевите очила. Пък и те влизат в употреба през цялата година, не само, когато слънцето жарко раздава своите ласки. Затова си е абсолютно задължително да се възползвате от намаленията, за да си купите най-подходящия чифт.

Ако вашата идея за покупка на слънчеви очила се изчерпва с това да пробвате различните форми, то тогава имате още много да научите. Ето няколко съвета за това как да си изберете качествени очила, които ще защитават зрението ви.

Стъпка 1: Не пренебрегвайте UV защитата!
Слънчевите очила са били измислени, за да защитават очите от вредните UV лъчи. Радиацията може да причини много проблеми включително и рак. Затова изберете чифт, който има най-малко 95% защита срещу ултравиолатовите А и В лъчи. И в никакъв случай не си купувайте „козметичен“ или „декоративен“ модел. Те не предпазват!



Стъпка 2: Определете стила си

Моделите, формите и размерите на очилата са неизброими. Ако някои ви харесват, то непременно ги пробвайте. Но премислете преди да ги купите – стоят ли ви добре, ще подхождат ли на повечето ви дрехи, издръжливи ли са?
Ето няколко основни класически модела, които са най-разпространени:
- Огледалните стъкла – те се използват от полицаите в САЩ и най-често са в т.нар. авиаторска форма или пък обгръщат цялата зона около очите.
- Авиаторски очила – това са тези очила с капковидна форма на стъклата и тънките метални рамки.
- Големи рамки – по-известни като очила от 50-те и 60-те години на миналия век, набрали огромна популярност, когато Одри Хепбърн се появила с тях във филма „Закуска в Тифани“. С времето тези очила претърпяват множество модификации и днес са тотален must have за моделите и знаменитостите.
- Кръгли очила – популяризирани от Джон Ленан и Ози Озбърн.
- Спортните – онези с продълговатата форма, които са удобни за всякакви дейности.
Който и модел да изберете, едно е важно - те да ви стават, както и тежестта на рамката да е еднакво разпределена.


Стъпка 3: Цветът на стъклата е изключително важен
Цветът на стъклата не се отразява само на стила ви, затова го изберете мъдро. Той рефлектира върху цветочувствителността на очите ви. Например, когато шофирате е важно да виждате какъв е сигналът на светофара.
Ето какво изтъкват като характерно за различните стъкла специалистите на Grand Optics и Joy от Сити Център София:


- Сивите – намаляват интензитета на светлината, който влияе на контраста.
- Кафявите – частично увеличават контраста и блокират някои от ултравиолетовите лъчи. Те са подходящи и за ски, и за лов, както и за ежедневието.
- Жълтеникавите – подчертават контраста, понеже блокират почти цялата светлина от синия спектър. Ловците на птици и спортистите, които стрелят по мишени в небето ги използват много. Подходящи са и за зимни спортове. Но обърнете вимание, че те са неподходящи за всеки вид дейност, който изисква разпознаване на цветовете – например шофирането.
- Червеникавите/оранжевите – Това са идеалните стъркла за всички зимни спортове. Но се използват само през деня.
- Виолетовите – неутрализират зеления цвят. Ако отивате сред природата, по-добре ги оставете у дома.


Стъпка 4: Обърнете внимание на материала, от който са изработени стъклата
Никой не иска очилата му да бъдат издраскани, нали? Пък и стъклата през, които не може да се вижда добре са абсолютно безполезни. Най-добри са стъклата от полиуретан. Той е гъвкав, лек, устойчив на удар и има много добра оптична способност. Обаче е скъп материал. Другите, сред които може да избирате са:
- Стъкло – то обаче е много тежко и лесно се чупи.
- Поликарбон – той не е чак толкова устойчив на удар като полиуретана, но е с много по-достъпна цена.
- Акрилът също е подходящ и сравнително евтин, но има много по-малка устойчивост и оптична яснота.