И през лятото високата скорост е това, което прави шофирането опасно. В доклад на Европейската комисия се посочва факт, че ако средната скорост, с която карат шофьорите се намали само с 3 км/ч могат да се спасят 5-6 хиляди човешки животи. Затова следете постоянно автомобилите, които се движат отпред и тези след вас. Само така ще може да реагирате правилно като отклоните посоката, за да избегнете евентуална катастрофа. 

За по-голям комфорт при шофиране нагласете височината на седалката, така че да имате добра видимост на пътя. Седнете изцяло върху седалката с цялата дължина на бедрата. Ако облегалката е твърде назад, може да усетите болки във врата и схващане. Не застоявайте в една поза дълго време. Ако почувствате умора, за да не ви обхване сънливост, дръжте главата си на няколко сантиметра от облегалката.

По-добре спрете и се разходете около автомобила. Направете раздвижване като отпуснете ръцете покрай тялото и завъртете раменете първо напред, след това назад. Последователно наведете главата си наляво, напред, надясно, назад. Освен това винаги шофирайте с удобни обувки. 

Музиката е съществен фактор за приятно пътуване, но не усилвайте максимално стереоуредбата. Прекалено силната музика може да попречи да чуете някой звук, който сигнализира за опасност. 

Ако станете участник в пътен инцидент, не изпадайте в паника. Обикновено от страх пътниците изскачат от катастрофиралия автомобил на пътя, което ги поставя в риск да пострадат от профучаващите покрай тях автомобили. Запазете спокойствие, оттеглете се встрани и потърсете помощ.

Не зареждайте "бомби” в купето. В случай на пътен инцидент тежки и груби предмети като лаптоп или куфар, сложени свободно върху седалката, могат допълнително да ви наранят.

Никога не оставяйте детето само в автомобила, независимо от възрастта. Още универсални правила за сигурност на децата в автомобила прочетете в следващия пост. 

При дъжд на пътя увеличете дистанцията. Много важно е да можете да спрете навреме. Скоростта трябда да се намали заради ефекта "аквапланинг”, при който автомобилът почти се отделя от повърността на пътя. Тогава натиснете съединителя. Той ще отцепи двигателния мост и ще позволи на гумите да се превъртят върху мократа настилка, за да се възстанови сцеплението.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Най-опасно е началото на дъжда, когато първите капки се смесват с праха и мазните частици, които са върху пътната настилка. От това се създава слой, която е много хлъзгав за гумите. Още при първите капки дъжд на предното стъкло намалете скоростта на автомобила и увеличете дистанцията.

Ако сте карали по сенчест път и навлезете рязко в силно осветен пътен участък, може да получите моментно заслепяване. За да реагирате адекватно на предизвикателствата на пътната обстановка трябва да намалите скоростта. Това важи и за преминаването от по-светъл към по-тъмен участък, например в тунел.