Заразяването с гъбички става от непосредствен контакт с болен човек или носене на чужди пантофи, обувки, и ходене боси в обществени басейни и сауни. Всеки пети човек е получавал гъбична инфекция през живота си. 

Изпотяването на стъпалата, мазолите и претриване на кожата от неудобни обувки създават условия за размножаване на гъбичките между пръстите и по ноктите.   

Дълбокото изрязване на ноктите позволява лесно да се нарани кожата и да се инфектира.  

Разрушаването на ноктите от гъбички не остава незабелязано. Появява се сърбеж на кожата между пръстите. Нокътната плочка започва да губи блясък, изкривява се и се набраздява. Появява се лоша миризма.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Ако не бъде лекувана, гъбичната инфекция обхваща все по-голяма част от нокътя. Запомнете, че задебеляване, пожълтяване и деформация на нокът са симптоми за гъбички (онихомикоза).

Гъбичките са много упорити, което зависи от това колко дълбоко са проникнали в организма. Лечението изисква постоянство в продължение на половин година, за да израстне нов здрав нокът.

Редовно отстранявайте мазолите и загрубялата кожа с пемза или със стъргалка за крака.

Има ефективни противогъбични препарати, които се нанасят върху чистите и подсушени крака сутрин и вечер. Мазилата и антимикотичните спиртове трябва да проникват и в кожата около ноктите. В самото начало на лечението е задължително да обработите затворените обувки с таблетки формалин.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Домашни средства срещу гъбички по ноктите

- Третирайте ноктите с йод. 

- Накисвайте ноктите два пъти на ден в кислородна вода.

- С паста от сода бикарбонат и вода втривайте в нокътя и кожата около него. Оставяйте за 15 минути. Отърсвайте содата без да изплаквате с вода.

- Върху засегнатия нокът се прави компрес с настърган кромид лук и се оставя да действа през нощта.

- Водата за уста е добър антисептик. Върху инфектирания нокът се поставя памучен тампон, напоен с вода за уста около 10-15 минути.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Намаляване на риска от гъбички по ноктите

Не носете неудобни и чужди обувки и пантофи.

През лятото ходете с изрязани и перфорирани обувки, за да не се изпотяват краката ви.

Проветрявайте обувките.

Сменяйте чорапите.

Поддържайте стъпалата си чисти.

Подсушавай внимателно пространствата между пръстите след вземане на душ.

След посещение на обществен басейн и сауна правете ваничка на краката със сода бикарбонат.