Ясно е, че едно бързо наплискване на лицето няма да свърши работа. Не са достатъчни само и ексфолиращите средства, тоалетното мляко или тоникът. Освежаването на лицето изисква повече грижи и правилен подход. Всичко е въпрос на правилна комбинация и премерена употреба.

#Прилагате директно измиващия лосион върху гримирано лице
Уверете се, че сте преминали през следните два етапа. Задължително правило, преди да измиете лицето си, е първо да премахнете грима от него. Повечето почистващи препарати за лице не могат да изчистят коректора или фон дьо тена напълно, особено около очите и носа. А и предназначението им не е такова. Затова, първо, преди да прибегнете към измиване на лицето, почистете грима с нежно тоалетно мляко или почистващ лосион на маслена основа с успокояващ ефект. Едва след това преминете към втория етап – капнете в шепата си малко количество (колкото големината на стотинка) от почистващия препарат, напълнете шепите си с хладка вода и облейте и втрийте нежно с длани лицето си. След това попийте с влажна кърпа.

#Миете лицето си прекалено често
Всички дерматолози са единодушни, че честото миене на лицето може да доведе до раздразнение и липса на достатъчно влага. Правилото е да използвате здравия си разум: мийте лицето си само сутрин и вечер. Изключение прави времето след тренировка. Тогава лицето е покрито с повече мазен слой, който трябва да бъде отстранен, за да не доведе до запушване на порите. Ако кожата ви е много суха или чувствителна, почиствайте я само веднъж дневно – вечер преди сън.

#Правите неразумни опити за затваряне или разширяване на порите
За съжаление, повечето от нас се хвърлят в множество ритуали като масажиране на лицето с цел увеличаване циркулацията на кръвта, или плискане със студена вода, уж за да се "затворят" порите. Запомнете – порите не се отварят или затварят, предупреждават дерматолозите. В действителност, екстремно горещата или студена вода може да изостри проблеми като розацея и зачервяване. Затова добра идея е парната баня, която най-успешно може да омекоти втвърденото в порите масло.

#При избора си на почистващ препарат не се съобразявате с типа кожа
На първо място, съобразете избора си на почистващ препарат за лице с индивидуалния си тип кожа. Ако кожата ви е суха, избирайте формули с добавени овлажнители като глицерин или масло от шеа. Ако пък е мазна, добра идея са пенливите препарати. Също така, трябва да се уверете, че списъкът на съставките в почистващия препарат, който употребявате, не съдържа аромат (който може да раздразни кожата), парабени (потенциално токсични консерванти) или груб сапун (изсушаващ кожата).

#Използвате груби ексфолианти
Предпочитайте ексфолианти с по-нежна формула, за да не раздразните прекалено много кожата на лицето си. Eксфолиантите за почистване със салицилова или гликолова киселина са с по-нежен и ефективен състав от зърнестите ексфолианти, въпреки че и двата типа предлагат anti-age ползи и почистват кожата в дълбочина. Използвайте услугите на ексфоиращия препарат не повече от две седмици. В случай, че кожата ви е суха, употребата му веднъж седмично е напълно достатъчна.

#Не подхождате внимателно към избора на тоник
Голяма част от тониците са изградени на алкохолнa основа, което не е най-удачният избор за кожата ни. Тоникът намалява омазняването на кожата, успокоява и подпомага за балансирането на рН, но при условие, че не съдържа алкохол.

#Не сте особено нежни
Миенето на лицето изисква нежно отношение и внимание. Меката четчица за лице премахва излишното масло, мръсотията и мъртвата кожа по-добре от ръцете. Тя е и по-добрата алтернатива от повечето почистващи препарати. Но не бива да забравяме, че ексфолирането не е средство за почистване, към което трябва да прибягваме всяка вечер, особено ако в препаратите има съставки като ретиноиди или киселини. Твърде много ексфолиране може да предизвика възпалителни процеси по кожата. Затова бъдете пестеливи и по отношение на ексфолирането с четки. За да предпазите четките за лице от бактерии, винаги след употреба ги измивайте добре и ги поставяйте на въздух, за да изсъхнат. Сменяйте четката на всеки три месеца.